Savaş Barkçin ile "Meşk Halkası" devam ediyor

Eyüpsultan Belediyesi kültür ve sanat eğitimlerinin 2017 -2018 sezonu hız kesmeden devam ediyor.

Kültür ve sanat eğitimlerine önem veren ve bunu her fırsatta dile getiren Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, sanatseverlerin bir araya gelip, etkinlikler yapabilmesi için her türlü ortamı sağlıyor.

Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğünün Ekim ayından bu yana devam ettirdiği Başbakanlık Başdanışmanı Dr. Savaş Barkçin ile Meşk Halkası söyleşisi, Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Savaş Barkçin, meşke katılan talebelere hem bilgilerini aktarıyor hem de eserler seslendiriyor.

Müziğin insanın içinde var olan bir cevher olduğuna, insanın şahsiyet ve fikirleri üzerinde tesirleri olacağına inanan Savaş Barkçin, Mûsikî'nin ve meşkin birer araç olduğunu, asıl amacın kişinin kendini ve Rabbini mûsikî aynasında tanıması olduğunu, kişinin kendiyle ve Rabbiyle sohbet etmesi olduğunu belirtiyor.

Başbakanlık Başdanışmanı Savaş Barkçin ile Meşk Halkası söyleşisi, 2017'nin son Cumartesi gününe kadar saat 14:00'da Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezinde devam edecek.

SAVAŞ BARKÇİN KİMDİR?

1966’da Ankara’da doğdu. Boğaziçi Ü. Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu (1989). Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi, SAIS okulundan master derecesi (1996), Bilkent Üniversitesi’nden siyaset felsefesi doktorası aldı (2001).

1989’da Devlet Planlama Teşkilatı’na girdi. 2003’te TİKA başkanlığına atandı. TÜBİTAK’ta Başkan Danışmanı olarak görev yaptı (2004-2007). 2009’da Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başmüşavirliğine atandı.

Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte onun Başdanışmanı oldu. 2016 yılında ise Başbakan Başmüşaviri oldu.

Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve medeniyet konularında pek çok konferans ve dersler vermiştir, aynı zamanda profesyonel bir moderatördür.

Müzik, tarih, şiir, tasavvuf ve edebiyat Dr. Barkçin’in başlıca ilgi alanlarıdır. Bu alanlarda pek çok yazıları, kitapları, üniversite dersleri, tercümeleri, televizyon programları ve konferansları vardır.

Aralık 2013’te klasik bir divan olan “Dîvân-ı Zerefşân”ı yayınlamıştır. Serbest ve hece ölçülü şiirleri vardır.