Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz

Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü, Edirnekapı Şehitliği'nde düzenlenen törenle anıldı. Törene katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın "Bir milletin yeniden dirilişine şahitlik eden 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıldönümü münasebetiyle Edirnekapı Şehitliği'nde bir tören düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Anadolu Yakası Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Kaya, gaziler, şehit ve gazi yakınları, askerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören anıta çelenk konulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunarak saygı atışı yapıldı.

Vali Şahin tören defterine "Vatanı, canından aziz bilen şehitlerimiz. Milletimizin sulh ve refah, birlik ve beraberlik içinde yaşaması gayesiyle kutsal bildiğiniz vatan toprağını kendinize kefen ettiniz. Sizlerin bulunduğu mertebe hem devletimizin nezdinde hem milletimizin kalbinde hem de Yüce Allah'ın katında en yüksek mertebedir. Türk milletinin asil evlatları, Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümünde bu yenilmezlik ruhunu bize yaşatan milletimizin önderi Gazi Mutafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere siz kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum” yazdı.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise, “Bir milletin yeniden dirilişine şahitlik eden 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümünü kutluyor, Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” mesajını verdi.

Törende konuşan 1. Ordu Komutanlığından Hava Savunma Albay Gürbüz Efe, milletin özgürlük ve bağımsızlığı, vatanın birliği ve bütünlüğü, Cumhuriyetin korunup yüceltilmesi adına canlarını hiçe sayarak ölüme koşan ve mevkilerin en yüksek mertebesine ulaşan şehitleri anmak için toplandıklarını söyledi.

BELEDİYE PERSONELİ GÜL SUYU VE LOKUM İKRAM ETTİ

Konuşmaların ardından Edirnekapı Şehitliği'nde bulunan şehit kabirlerine çiçekler konularak, dua edildi. Bu arada Eyüp Belediyesi personelleri, şehitliğe gelen ziyaretçilere gülsuyu ve lokum ikram etti.