Sezai Karakoç'un İnşa Hareketi Masaya Yatırıldı

Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde Sezai Karakoç Okumaları devam ediyor. Ramazan ve Oruç konusuyla beraber üstadı farklı konular üzerinden işleyen Üzeyir İlbak ve Zafer Acar Doğu ve Batı kavramlarını güncel boyutlarıyla ele aldılar.

Konuşmasına Üstad’dan şiir okuyarak başlayan Üzeyir İlbak Kuran’da on üç yerde geçen oruç kavramına değindi. Sezai Karakoç’un Ramazan'ı ve orucu değerli kılan şey nedir sorusuna cevap arayan Üzeyir İlbak, betonları kıran oruç makalesini inceleyerek Ramazanla Kuran arasında bulunan bağı anlattı. İç ve dış dünyamızda yapılması gereken temizlikleri sıralayan İlbak “Oruç sakınmak, sınanmak, direniş ve diriliş bilincine geçmektir. Vahdet boyutunda kalbimiz ve hafızamızdaki putlaştırdığımız şeyler Oruç’un mahiyetini idrak etmemize engel oluyor. Karakoç da insanı inanç, sanat ve şahsiyeti bir arada tutarak değerlendirir. Mahallelerimizdeki o huzurlu Ramazan saatleri yok artık. Televizyonlarda her sene imsak ve iftar arasındaki vakit için bilimsel verilerle tartışmalar tertipleyen bir toplum ebetteki ezan ve top sesiyle yaşanan o doğal güzellikten mahrum kalacaktır” dedi.

Tanzimat'ın Güncel Sorunlarıyla Karşı Karşıyayız

Sezai Karakoç’un siyasi ve toplumsal rolüne değinen Zafer Acar, Karakoç’taki Doğu’nun İslam Toplumu olduğunu ifade etti ve onun kendini niye Doğu-İslam Medeniyetinin bir parçası olarak tanımladığını açıkladı. Üstadın Batı’ya ‘Bilmeden altı oğlunu öldürdüğünüz bir babanın yedinci oğluyum’ diye seslendiğini ve yeniden bir inşa için çok çalışılması gerektiği üzerinde durduğunu söyleyen Acar,“Osmanlı araştırma ve ilerlemek için Avrupa’ya gönderdiği kişilerin daha sonra ülkesine gelip de devşirme bir şekilde Avrupa endeksli çalışmalar yapacağını bilememişti. Bugün hala çözemediğimiz sosyolojik ve kültürel sorun olarak duran Tanzimat böyle başlamıştı. Üstad bu anlayışa karşı İslam Toplumunu yeniden diriltmek için çalışmamız gerektiğini söylüyor. Onun batı gibi devamlı bombalar atarak soykırımlar gerçekleştirme fikri yoktur. Onun Müslümanın kalbinden çıkan duruluk ve huzur veren yolun inşası için fikrileri vardır" dedi.