“Şiir Dilin Şükrüdür”

Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde ''Şiir Atölyesi'' adlı program her hafta şair Sedat Yılmaz'ın sunumunda Eyüplü gençlerle buluşmaya devam ediyor.

Her hafta farklı bir konu ile bir araya gelen ''Şiir Atölyesi'' programında şair Sedat Yılmaz'ın sunumu ile şiirin inceliklerine ve şairin mana alemine yolculuğa çıkılıyor. Bu hafta programın konusu ise ''Şairin Farkındalığı'' oldu.

Şairin ve şiirin farkındalığını anlatan Yılmaz, ''Bismillah diyerek şiire başlarken tüm ağırlık yapan şeyleri arkamızda bırakıyoruz ve içimize dönüyoruz. 21. yüzyılda kendi evimize, kendi içimize ulaşamıyoruz. Yanyana olmamız bir arada olduğumuz anlamına gelmez. Çağımız insanları yalnız kalmıştır. Biz de kendimizi kendimize karşı korumak için bir araya geliyoruz. Güzel olanı çoğaltarak şiire geliyoruz'' dedi.

Çağın telaş, endişe ve bulunduğumuz zamanı yararlı şekilde değerlendirememe hastalığına değinen Yılmaz; ''Her zaman her şeye geç kaldığımız bir zaman dilimindeyiz. İstanbul'da kalbimizin saati ile aklımızın saati birbirine uymuyor. Bu telaş, çağın telaşı içimizdeki telaşı da beraberinde getiriyor. Türkülerin dünyasında telaş yoktur. Ruhumuzu, gözümüzü, gönlümüzü, sevgi, sevda ve aşk ile buluşturur türküler. Ama günümüzde bunlar da kayboldu. Yerlerine geçen şiirler, müzikler de hep telaş içeriyor" diye konuştu.

Şükrümüz Farkındalığımız Kadardır

‘Doğruları mutlak doğru kılan söyleyenin halidir’ diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bir doğruya telaş, ego ve kibir yüklediğinizde o doğru o kadar çirkinleşiyor. Bir doğrudan bahsederken bu doğruyu yaşamak, kibirsizce dile getirmek gerekir. Şiir dilin şükrüdür. Şükrümüz ise farkındalığımız kadardır. Farkında değil isek şükredemeyiz. Her şeyin bir değer ve nimete dönüştüğü an anlam kazanır. Eğer hayatımız değer ve nimete dönüşmez ise anlamsızdır. Şiirlerimiz de böyle ve şiir de bir farkındalık durumudur" diyerek devam etti.

Her hafta Eyüp Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen şiir atölyesi programı çay ve ikramlar eşliğinde, sıcak bir sohbet havasında, şiir sevdalıları ile buluşmaya devam edecek.