Simurg Öğrencileri Mehmet Akif'i Andı

Eyüp Belediyesi Simurg 5-25 y arası Yaygın Eğitim Programı öğrencileri, vefatının 80.yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy'un anısına “Bir Neslin Dirilişi” adlı bir etkinlik düzenledi.

Simurg Bilgi Evi öğrencileri tarafından Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 80. yıl dönümü münasebetiyle Eyüp Kültür Sanat Merkezinde Bir Neslin Dirilişi adlı bir program düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Murat Yıldırım, programda emeği geçen öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti. Yıldırım, “Mehmet Akif'i anlamak elbetteki bir program ya da bir günde anlaşılacak şey değil. Onu okumalı, idrak etmeli ve yorumlayabilmeliyiz. Özellikle içinde bulunuduğumuz şu zaman diliminde Akif'in söylediği çok önemli meajlar var. Onu anlamak hepimize iyi gelecektir.” dedi.

AKİF'İN ŞİİRLERİYLE 15 TEMMUZ

Programda Akif'in hayatını anlatan kısa belgesel filmi ve İstiklal Marşı'na özel hazırlanmış video gösterimi izleyicilerin beğenisine sunuldu. Eyüp'ün tarihi ve önemli birçok noktasında yapılan çekimlerle gerçekleşen İstiklal Marşı'na özel video gösterimi izleyicilerden tam not aldı. Ayrıca öğrencilerin orkestra, koro ve solo seslerle bestelenen müzikal bir tiyatro türü olan oratoryo performansı göz doldurdu.

Program sonunda öğrenciler tarafından davetlilere özel bir konsept içinde hazırlanmış lokum ve Akif'in kronolojik bir sıralamayla hayatını konu alan küçük broşür hediye edildi. Davetliler program çıkışında ise öğrencilerin hazırladığı Mehmet Akif'in şiirlerinden bölümlerle anlatılan 15 Temmuz resim sergisini gezdi.