Simurg'dan öğrencilere Diriliş Gezisi

Eyüpsultan Belediyesi katkılarıyla Simurg Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan "Diriliş Gezisi" kapsamında yüzlerce öğrenci Bilecik'i gezdi.

Gezileri kapsamında Bilecik'e giden Eyüp, Yeşilpınar, Güzeltepe ve Pirinçci Gençlik Merkezlerinde eğitim gören öğrenci grubu, 400 çadırlık bir uç beylikten 3 kıtaya hükümran olan Devlet-i Aliyye’nin kurulduğu yerleri ziyaret etti.

Öğrencilerin, gezideki ilk durağı Bilecik Merkez ve Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu ve akıl hocası Şeyh Edebali Türbesi oldu.

Burada 1392 Yılında 1.Beyazıd tarafından dedesi adına yaptırdığı ve Osmanlı Devleti’nin ilk kubbeli camisini de yakından gören grup, Bilecik Belediyesi tarafından yaptırılan 36 Osmanlı Padişahın bilgilerini içeren padişah şeridini gezdi.

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİNE ZİYARET

Akabinde Söğüt için yola koyulan Simurglu öğrenciler, Söğüt’te ilk önce Kayı Boyu’nun lideri Ertuğrul Gazi türbesini ve onun silah arkadaşlarının ebedi istirahatgahlarıni ziyaret etti.

Bileciğe has lezzetleri tadan Simurglu öğrenci grubu, daha sonra Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış olan ve Hrsitiyan dünyası içinde önemli bir yer teşkil eden İznik'i gezdi.

Simurglu öğrenciler, İznik’te Ayasofya cami, Yeşil Cami ve ilk Osmanlı medresesi olan Süleymanpaşa medresesini ziyaret ettikten sonra İznik Gölü kenarında çay içerek gezilerini sona erdirdiler.