Eyüpsultan Belediyesi, SİMURG 5-25 Yaş Arası Yaygın Eğitim Programı, Sporda Çocuk Koruma

Eyüpsultan Belediyesi'nin vizyon projeleri arasında yer alan SİMURG 5-25 Yaş Arası Yaygın Eğitim Programı, kendi bünyesinde çalışan öğretmenlerin gelişimi için eğitimlere devam ediyor.

Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Kılavuz Akademi, öğretmen gelişim programları kapsamında spor eğitmenlerine 'Sporda Çocuk Koruma' semineri verdi.

SPORDA ÇOCUK KORUMA” EĞİTİMİYLE ÇOCUKLAR DAHA DA GÜVENDE

Eğitmenlerin verimliliklerini artırmak, öğrencilerin daha iyi anlaşılması ve farkındalığın artmasını sağlamak amacıyla yapılan seminerlerin bu ay ki konuğu Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İlknur Hacısoftaoğlu oldu.

Spor Sosyoloğu olan öğretim üyesi İlknur Hacısoftaoğlu, bu tür eğitimlere başta antrenörlerden başlanması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Spor eğitimlerinde çocukların korunması konusunda bilincin yükseltilmesi için eğitimler verilmesi gerekiyor. Bu tür çalışmaların sayısının artması gereken bir alan. Eyüpsultan Belediyesi böyle bir konuyu gündeme alarak çok önemli bir iş yaptı.

Sporda çocuk koruma alanında son yıllarda çalışmalar arttı. Dünyada 2000'li yıllardan beri çocuk koruma programı söz konusu. Çocuğun bulunduğu alanlarda her türlü ona zarar verebilecek etkiden korunması gerektiği söylüyor çocuk koruma.

Sporda çocuk koruma, spor alanında çocuğun korunması için her türlü önlemin alınması, çocuğun iyiliğini sağlayacak her türlü koşulun sağlanması anlamına geliyor.

Çocuğun kendini nasıl koruması gerektiğinin bilincine varılacak. Çocuk koruma; mesleğin itibarını yine koruyacak bir politik hat izlenmesi gerektiğini söylüyor.”

Alibeyköy Spor Kompleksi eğitmenlerinden Nur Kürkçü ise yapılan bu eğitimlerin çok faydalı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Dünyada ve ülkemizde sporda çocuk koruma oldukça önemli bir yer aldı. Spor olarak çocuklara ne kadar önem verildiği anlatılıyor. Eyüpsultan Belediyesi bu tarz eğitimlere öncelik verdiği için çok memnunuz ve teşekkür ediyoruz.”

Kılavuz Akademi Öğretmen Gelişim Programları kapsamında gerçekleşen seminerler yıl boyunca her ay devam edecek.

Seminerler Bilgi Üniversitesi hocaları tarafından verilecek.