Suriyeli Kozmonot Vuslat Yolculuğu'nda

Bir süredir Türkiye’de yaşayan Suriyeli kozmonot Muhammed Fares, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın özel davetlisi olarak Vuslat Yolculuğu’nda Konya’da Mevlana’yı ziyaret etti. Yüksek Hızlı Tren ile Konya’ya ulaşan Fares, “Mevlana’ya ziyarete gittiğim için uzaya çıktığım kadar büyük heyecan içindeyim” dedi.

Türkiye’de ilk kez Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından projelendirilen ve Mart ayından bu yana devam eden Eyüp Sultan’dan Mevlana’ya Vuslat Yolculuğu’nun bu kez özel konukları vardı. Uzaya giden ikinci Müslüman olan Suriyeli Muhammed Fares, Başkan Remzi Aydın’ın özel misafiri olarak eşi ve çocukları ile birlikte Konya’ya gitti.

Eyüplülerle birlikte Yüksek Hızlı Tren’in konforu ve hızı ile kısa sürede Konya’ya ulaşan Fares, burada Arapça bilen rehberler eşliğinde Mevlana Müzesi ve türbesi ile Şems-i Tebrizi Hazretleri’nin türbesini ziyaret etti. Mevlana Müzesi’nde dua eden Muhammed Fares, Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif’i ile el yazması Kur’an-ı Kerim’lerin bulunduğu bölümü de büyük bir ilgi ile gezdi. Ailesi ile birlikte keyifli ve maneviyat dolu bir gün geçiren Muhammed Fares, 3 buçuk yıldır Türkiye’de olduğunu ve ilk kez Konya’ya geldiğini söyleyerek, “Bizim için çok güzel bir gün oldu. Farklı bir şehri görmüş olduk. Tüm dünyanın bildiği bir ismi, Mevlana Hazretleri’ni ziyaret etmek çok farklı bir duygu. Yolda buraya geleceğim için uzaya çıktığım kadar büyük bir heyecan yaşadım. Maneviyatı en yüksek hissetiğimiz günlerden biri oldu. Organizasyon da kusursuzdu. Böyle bir proje için Başkan Aydın’ı tebrik etmek gerek. Kendisine selamlarımı gönderiyorum. Bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ederim” dedi.