Tarihi Dokuyu Koruyacağız...


Remzi Aydın Habertürk Gazetesi’nden Esra Boğazlıyan’a konuştu;

“Tarihi dokuyu ihya edeceğiz”

“Metro, tramvay ve yeni bir teleferik hattı geliyor”

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Habertürk Gazetesi’nden Esra Boğazlıyan’ın sorularını yanıtladı. Planlanan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Aydın, Eyüp’e 2 metro, 2 tramvay ve bir de teleferik hattı yapılacağını müjdeledi.

Habertürk Gazetesi’nden Esra Boğazlıyan’ın sorularına içtenlikle yanıtlayan Başkan Remzi Aydın, Eyüp’ü iki aksta değerlendirmek gerektiğini belirterek, “Birincisi merkez, tarihi merkez. Orası zaten sit alanı. Biz bu dokunun canlanmasına, ihya edilmesine yönelik çalışmalar yapacağız. Bilgi Üniversitesi ile işbirliği yaptık. Tarihi Merkez Yönetim Planı çalışması yapıyoruz” dedi.

METRO VE TRAMVAY MÜJDESİ

Trafiği rahatlatacak projelerin yakında vatandaşın hizmetine sunulacağını kaydeden Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp’ü de kapsayan 2 metro, 2 tramvay ve bir de teleferik hattının çalışmalarının İBB tarafından sürdürüldüğünü ve 2 buçuk yıl içinde tamamlanmış olacağını kaydetti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK

Röportajda Eyüp’te kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi için çalışmaların başladığını belirten Başkan Aydın, “Haliç’in sanayi bölgesi olmasından dolayı etrafında gecekondulaşma olmuştu. Kentsel dönüşüm bir zorunluluk, kurtarıcı. Eyüp’te bu lokasyonlarda kentsel dönüşümü mutlaka yaptıracağız” dedi.

EYÜP SULTAN TÜRBESİ AÇILIYOR

Eyüp Sultan Türbesi’nde yaklaşık 4 yıldır devam eden restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini belirten Başkan Aydın, “Restorasyonu İBB yapıyor. Çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Tarihin gördüğü en büyük restorasyon gerçekleştirildi. Şubat ayı sonunda türbe ziyaretçilerine kapılarını açmış olacak” dedi. İnanç turizmi konusunda da projeleri hayata geçirmeye hazırlandıklarını belirten Başkan Remzi Aydın, Vuslat yolculuğu ile Eyüp’lüleri Mevlana ile buluşturacaklarını ifade etti.