Tarihi Eyüp Oyuncakları Kadın Kültür İşletme Kooperatifini ziyaret eden Başkan Aydın, “Tarihi Eyüp Oyuncaklarının orijinaline uygun yapılması ve yeniden yaşatılması için gereken desteği vereceğiz” dedi

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Tarihi Eyüp Oyuncaklarının yapıldığı Tarihi Eyüp Oyuncakları Kadın Kültür İşletme Kooperatifini ziyaret etti. Ziyaret sırasında oyuncakların yapımıyla ilgili bilgi alan Başkan Aydın, bu oyuncakların atalarımızın mirası olduğunu hatırlatarak kaybolmaya yüz tutmuş Tarihi Eyüp Oyuncaklarının yeniden ihya edilmesi ve bu kültürün gelecek nesillere aktarılması için gereken desteği vereceğini belirtti.

300 yıllık bir tarih

Atölyeyi ziyareti sırasında eline aldığı topacı büyük bir ustalıkla çeviren Başkan Aydın, “Biz küçükken ailemizle birlikte Eyüp'e gelirdik. O zamanlar oyuncakçılar çarşısını gezerdik ve büyüklerimiz bize oyuncak alırlardı. Şimdilerde kitapçıların olduğu yer o zamanlar Oyuncakçılar Çarşısı'ydı. Eyüp oyuncaklarının 300 yıllık bir geçmişi var. Çamur, ahşap ve deri oyuncakların temel hammaddeleriydi. Oyuncakların yapımında Haliç'ten çıkan çamur, civardaki ormanlardan gelen ahşap ve Sütlüce'deki mezbahalardan alınan deriler kullanılırdı. Bu oyuncaklar 'Eyüp Oyuncakları' diye üretim yapılarak satılmış. Onun için Eyüp'e gelen çocuklara Eyüp Oyuncakları alınırmış. Kaybolan değerlerimizden bir tanesi de bu” diye konuştu.

Geleneğimizi koruyoruz

Tespit edilen Eyüp oyuncaklarının 28 tane olduğunu ve bunlardan da sadece 20 tanesinin bu güne kadar yaşatılabildiğini belirten Başkan Aydın konuşmasına şöyle devam etti: “Biz, Eyüp'ün tarihi dokusunu, değerlerini ihya etmeye, yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Oyuncaklar da bu değerlerden bir tanesi. Aileler günümüzde çocuklarının sanal dünya ile muhatap olmalarından şikayetçi. Sanal dünya çocukların hayal dünyalarını geliştirmiyor, bu oyuncaklar ise hayal dünyalarını geliştirici özellikte. Hem hayal gücünü hem de fiziksel becerilerini geliştirici özellikleri var. Bu oyuncaklar günümüz çocuklarına aktarmamız gereken şeyler. Ayrıca günümüzdeki oyuncaklar gibi kimyasal maddelerden değil doğal hammaddelerden yapılıyor. Sağlık anlamında da çocukları koruyor. Çocuklar gruplar halinde buraya geliyorlar. Burada oyuncakları tanıyorlar ve bazı oyuncakları kendileri boyuyorlar. Bu çalışmada geleneğimizi koruyoruz, yaşatıyoruz.”

Oyuncaklar orijinaline uygun olarak yapılacak

Bu arada Başkan Aydın'ın projeleri arasında Tarihi Eyüp Oyuncaklarının tamamen orijinaline uygun yapılmasının bulunduğundan bahsederek, “Bu oyuncaklar şimdi yeni teknikler kullanılarak yapılıyor. Yeni bir bölüm kurarak özel, az sayıda ve her şeyi orijinaline uygun yapılmasını planlıyoruz. Eskiden olduğu gibi yapılış süreci elle olsun istiyoruz” dedi.

Tarihi Eyüp Oyuncakları Atölyesi'nde anaokulu ve ilkokul düzeyindeki çocuklara yönelik “Kendi Oyuncağını Kendin Boya” adı altında atölye çalışmaları yapılıyor. Evliya Çelebi'ye göre 1635 yılında Eyüp'te tarihi çarşıda 100 dükkânda 105 kişi oyuncak yapıp satarmış. Haliç çevresindeki imalathanelerden artan malzemelerin değerlendirilmesiyle yapılan oyuncaklar bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından satın alındığı kayıtlarda geçiyor.