Tarihi Kentler Birliğinden Bir Ödül Daha

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” sonuçlandı. Eyüp Belediyesi, Sokollu Mehmet Paşa Medresesi Restorasyonu Projesi ile süreklilik ödülü kazandı.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen 2015 Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması sonucu Eyüp Belediyesi, Sokollu Mehmet Paşa Medresesi Restorasyon Projesi ile Eyüp Merkezinde devam eden canlandırma ve anıtsal eser koruma çalışmalarının devamı niteliğinde olması nedeniyle Süreklilik ödülü aldı.

Geçtiğimiz yıl Tarihi Kentler Birliği yarışmasında Zal Malmut Paşa Camii'nde yapılan restorasyon çalışmasıyla ödül alan Eyüp Belediyesi, bu yıl da Sokollu Mehmet Paşa Medresesi restorasyon projesi çalışmasıyla süreklilik ödülüne layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliği Süreklilik ödülü koruma alanında bütüncül bir programı ve kapsamlı senaryoları uzun süre istikrarlı bir biçimde uygulamaya devam eden belediyelere veriliyor.

Tarihi Kentler Birliği ödülleri 16-19 Kasım tarihleri arasında Antalya’da YAPEX Yapı ve Restorasyon Fuarı’nda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

ETKİN KULLANIMI SAĞLANACAK ŞEKİLDE PROJELENDİRİLDİ

Eyüp Sultan Camii ve Merkez Civarı Restorasyon-Kentsel İyileştirme projesi kapsamında önemli kültür odakları dikkate alınarak oluşturulan kültür yolu aksı üzerindeki 3 Mimar Sinan yapısından biri olan Sokollu Mehmet Paşa Medresesi, türbe, çeşme ve darülkurradan oluşturmaktadır.

Sokollu Mehmet Paşa Medresesi, yüzyıllarca üstlendiği eğitim işlevinin sürekliliği açısından restorasyon projesinde kent müzesi olarak tasarlanmış olup, bu bağlamda, ziyaretçi nüfusunun en yoğun olduğu Eyüp Sultan Camii ve meydanı komşuluğunda yer alan medresenin bölge kimliğini tanıtacak ve ziyaretçilerin etkin kullanımını sağlayacak şekilde projelendirilmesi sağlanmıştır.

2 YIL İÇERİSİNDE 6 ÖDÜL KAZANDIK

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın göreve başladığı günden bugüne hayata geçirilen proje ve etkinliklerle Eyüp Belediyesi 6 ödül kazandı.

Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında Zal Mahmut Paşa Camii restorasyon çalışmasıyla Süreklilik ödülü, Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmasında ebru sanatında 3 birincilik 2 sergileme ödülü kazandık.

Belediye haberleri tarafından verilen belediye oscarları ödülünde "Eyüp Sultan'dan Mevlana'ya Vuslat Yolculuğu" projesiyle yılın en iyi projesi ödülü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin bir markası olan Hediyem İstanbul ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Geleneksel Türk Sanatları Yarışması minyatür kategorisinde de 3 ödülün birden sahibi olduk. Ayrıca Başkan Remzi Aydın'ın özel projelerinden biri olan Simurg ise jüri özel ödülüne layık görüldü.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından verilen Altın Karınca ödülünde de Ali Kuşçu Uzay Evine birincilik, ESER'e ise üçüncülük ödülü verildi.