Tarihi ve Manevi İklim Bir arada Yaşanıyor

Eyüp Belediyesi tarafından düzenlenen Eyüp Sultan’dan Mevlana’ya Vuslat Yolculuğu’nun ikinci gününe katılan ilçe sakinleri memnuiyetlerini dile getirdi. Vatandaşlar bu farklı yolculukla hem tarihi hem de manevi iklimi bir arada yaşadıklarını belirttiler.

Alanında uzaman rehberler eşliğinde hem manevi hem de tarihi mekanları gezen Eyüplü vatandaşlar, Yüksek Hızlı Trenle gittikleri bu önemli yolculuğu, her insanın hayatında en az bir kere yapması gerektiğini söylediler.

Selçuklu mimarisinin en önemli örneklerinden cami, külliye, han, müze ve bedestenleri gezen vatandaşlar hem manevi atmosferin yoğunluğuyla huzur buldu hem de kültürel miraslarımızı tanımanın mutluluğuyla yaşadılar. Konya’nın tüm yönleriyle tanıtıldığı vuslat yolculuğunda Eyüplüler Şems-i Tebrizi ve Mevlana Celaleddin Rum-i ziyaretinde ise duygu dolu anlar yaşadılar.

Konya’yı ziyarete gelen Eyüplüler, Şehitlik Müzesi, Mevlana Müzesi, Meram Bağları ve Alaaddin Tepesi’ni de gezdi. Eyüplüler Eyüp Sultan’dan Konya’ya Vuslat Yolculuğu sonrası şu değerlendirmeleri yaptılar:

Gülşen Küçükfidan İzkesen- Edirneli - 47 yaşında

“İlk defa geldim. Çok mutluyum. Tekrar gelmek isterim. Buradaki manevi havayı teneffüs etmek için daha fazla kalası geliyor insanın. Sanki daha önce de buraya gelmiş gibi oldum biran. İnsan böyle ortamlarda kendisiyle başbaşa kalınca daha önce farkına varamadığı şeyleri anlamaya başlıyor.”

Abdurrahman Selamet –Kosovalı-59 yaşında

“Çok güzel bir organizasyondu. Benim gibi emeklilerin buraya kendi imkanlarıyla gelmesi çok zordu. Daha önce 1977-78 yıllarında gelmiştim. Çok değişmiş. Nüfus çoğalmış. Modern yapılar belirgin hale gelmeye başlamış. Mevlana çevresi yapı olarak daha düzgün hale gelmiş ve manevi havası hiç bozulmamış. Selçuklu eserleri çok hoş yapılar. Bu yolculuğun benim için en güzel tarafıysa yola bilinçli bir rehberle çıkmanın avantajıydı."

Sultan Acun 65 yaşında– Saniye Acun 32 yaşında- (Anne Gelin)

“Mevlana ve Şems-i Tebrizi’yi görmeyi çok istiyorduk. Umre yapmış gibi hissettik kendimizi. Yaşlıların buraya gelmesi çok zor. Keşke biraz daha fazla zamanımız olsaydı. Gezinin hafta içi olması daha sakin bir şekilde hareket etmemizi sağladı. Eyüp’ten Konya merkeze kadar süren yolculuktaki trafik sorunu olmaması ve sakinlik çok cazip kılıyor her şeyi. Yüksek Hızlı Trenle gidip gelmenin rahatlığı da ayrı bir güzellik. Mevlana ve müritlerinin yaşadığı mekanların içinde anlatılan yaşam tarzları bizi çok etkiledi.”

Nursel Vıcıl- Hatice Karavelioğlu

“Gezide Obruk Gölü gibi doğal mekanların da olmasını, Nasrettin Hoca Türbesi ve Eşrefoğlu Camii’ni de görmek isterdik. O güzel yapıları görünce içimizden şehirdeki bütün tarihi camileri gezmek geçti. Burada farklı milletten insanları görüp bizi bu noktada birleştiren manevi duyguyu hissetmemek elde değil. Gezilerin devam etmesini istiyoruz. Sonraki geziler için Bilecik ve Nevşehir iyi bir tercih olur.”

Nuran Şallı- Naciye Erdeniz- Hanife Sevinç

“Bizim Eyüp Belediyesi’nden 3-4 senedir Konya gezisi düzenlemesi için taleplerimiz vardı. Çanakkale ve Edirne’den sonra Konya’ya gitmek muhteşem bir duygu. Bol bol dua ettik. Yemek ikramları çok güzeldi. Mevlana Müzesi’ne ilk girdiğimizde karşımıza çıkan Yeşil Kubbeyi (Kubbe-i Hadra) görür görmez ruhumuzu tatlı bir heyecan sardı. Konya yaşlılar için yaşanılası bir şehir.”