Tarihi Yeniden Düşünmek Programı Başlıyor

Eyüp Belediyesi Simurg Genç Akademi, alanında özgün ve nitelikli çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Genç Akademi “Tarihi Yeniden Düşünmek” adlı tarih disiplininin bir bilim olarak ortaya çıkışını akademik bir program kapsamında ilgililere sunuyor

İstanbul’un tarihi mirasına ev sahipliği yapan Eyüp’te gerçekleşecek olan Tarihi Yeniden Düşünmek programı, uzman akademisyenlerin bir araya gelmesi ve özgün bakış açısı sayesinde benzeri çalışmalara ilham kaynağı olacak. İktisadi İlahiyat programından sonra, yine alanında ilk olarak “Tarihi Yeniden Düşünmek” adlı çalışmayla lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ilgi alanın giren konular işlenecek.

Programa konuya ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyen herkes katılabilecek. Tarih disiplininin bir bilim olarak ortaya çıkışı, yazılışı ve okunuşu üzerine konunun uzmanları tarafından verilecek dersler, tarih fikrinin gerekliliği, tarihçiliğin metodu, tarihsellik ve tarihçilik başta olmak üzere birçok konuya ilişkin ihtisas bazlı değerlendirmenin yapılacağı program, akademik tartışma zemini fırsatı da sunacak.

İki ay dolu dolu geçecek

Program, 6 hafta ders, sonraki 2 hafta değerlendirme toplantısı olmak üzere toplamda 8 hafta sürecek şekilde planlandı.

Araştırmacı-yazar Ali Özcan’ın sunumları ile başlayacak olan ilk dersin ardından, Prof. Dr. Tahsin Görgün Dünya Tarih Yazımı ve Düşüncesi, Prof.Dr.Ramazan Şeşen ve Prof.Dr.Mahfuz Söylemez İslam Tarih Yazıcılığı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr. Refik Turan Selçuklu Dönemi Tarih Yazıcılığı, Prof. Dr. Erhan Afyoncu Osmanlı Dönemi ve Prof.Dr. İsmail Kara Cumhuriyet Dönemi Tarihçiliğini anlatacak. Kültürel ve sosyal programların da düzenleneceği derslerde katılımcılara hediye kitaplar verilerek.

Son başvuru 10 Ocak

Adayların ilk olarak www.eyupgencakademi.org üzerinden program için açılmış olan online formu doldurup sonrasında mülakata çağrılması usulüyle katılımlarının kesinleşeceği Tarihi Yeniden Düşünmek programı hakkında bilgi ve iletişim için 0212 612 95 54 nolu telefon numarası arayıp bilgi@eyupgencakademi.org adresine mail atabilirler.

Son başvuru tarihinin 10 Ocak olarak belirlendiği başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://eyupgencakademi.org/form/tarihi-yeniden-dusunmek