Tarihten Sahnelerin İlk Konuğu Fatih Sultan Mehmet

Eyüp'te Ramzan bir başka geçiyor. Eyüp Belediyesi meydanlarda ve kültür merkezlerinde Ramazanın ruhunu yansıtan bir çok farklı etkinlik ve aktiviteler düzenliyor. Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezindeki "Tarihten Sahneler" adlı canlandırma da bu çalışmalardan biri.

Ramzan ayı boyunca sultanların karakterine bürünüp sahneye çıkarak performanslarını Eyüplülerin beğenisine sunan oyncular, her hafta içi ve hafta sonu Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nin bahçesinde kurulan mini sahnede Osmanlı Padişahları’nın karakteristik özellikleri ve o dönemin olaylarını anlatıyor. Diyaloglar ve müzikal canlandırmalarla zengin bir içeriğe sahip olan programda ilk konuk olarak yeni bir çağ açıp kapayan Fatih Sultan Mehmet Han’ın kişiliği ve özellikleri işlendi. İstanbul’un tarihi ve sosyolojik mimarı Fatih Sultan Muhammed Han’ın canlandırılmasına büyük ilgi gösteren Eyüplüler, Sultan Mehmet Han’ın sahneye çıkışıyla heyecanlı dakikalar yaşadı. Fatih Sultan Mehmet Han’ı canlandıran karakter yaptığı tiratlarla izleyicilerin beğenisini kazandı. İstanbul’un farklı ilçelerden de birçok vatandaşın da akın ettiği oyun sonunda sanatçılar izleyenlerden büyük alkış aldı.

Kostümler İlgi Odağı Oldu

Canlandırma oyununda Fatih Sultan Mehmet Han’ın Sadrazam ve Şeyhulislam gibi önemli kişilerle sahneye çıkmadan önce yine zamanın karakter ve sesiyle dönemin tarihe yön veren savaşları, sosyal ve siyasi olayları anlatıldı. Fatih Sultan Mehmedin Akşemseddin Hocası ile berbaer tedrisat dönemini, babası 2. Murad ile Akşemsettin arasında geçen eğitime dair diyaloglar ve Avni mahlası ile yazdığı şiirlerin de sahne performanslarının sergilendiği programda dönemin kostüm ve kıyafetleri ilgi odağı oldu. Tarihten Sahneler adlı programı Ramazan sonuna kadar 8 Haziran, 14 Haziran, 15 Haziran, 18 Haziran, 21 Haziran, 22, 25,28, 29 Haziran'a kadar devam edip 2 Temmuz'da sona erecek.