Üniversite ile Güzel Sanatlar Projesi

Eşşiz doğal ve tarihi dokusu ile açık hava müzesi konumundaki Eyüp’te güzel sanatlar alanında önemli bir projeye imza atıldı. Belediyemiz, kültür merkezlerinde vereceği sanat kurslarının verimliliğini ve kalitesini artırmak amacıyla Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile bir protokol yaptı.

Geleneksel sanatlar alanında hat, tezhip, ebru, minyatür, çini, Türk Müziği Repertuarı, resim, gitar, tanbur, kanun, kemençe, ney, ud, bendir, keman dallarında açılan kurslarla sadece Eyüp’te değil, İstanbul’un her yanından ilgi duyanların katılımıyla geleceğin sanatçıları yetişecek.

Belediyemizin Başkanlık makamında gerçekleştirilen protokol imza töreninde, Başkanımız Remzi Aydın, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof Dr. Hüsrev Subaşı, Başkan Yardımcımız Ahmet Turan Koçer ve Kültür Müdürümüz İrfan Çalışan hazır bulundular.

Belediye Başkanımız Remzi Aydın; Sertarikzade Kültür Merkezi ile Cafer Paşa Kültür Merkezi’nde açılan kursların akademik bir disiplin ve bilimsel ölçülerle ilerlemesine işaret ederek, Eyüp’te çocuklarımızın, gençlerimizin sanatla kültürle içiçe, geleceğe yürüyen yeni Türkiye’nin genç ve dinamik nesilleri olarak yetişmelerinin önemine değindi.

Aydın, Eyüp Belediyesi’nin elinden gelen her türlü katkıyı gençlerimize sağlamaya devam edeceğini bildirdi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, Üniversite olarak böyle bir sanat ve kültür birlikteliğinin Eyüp Belediyesi ile oluştulmasından duydukları memnuniyeti ifade etti. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı da Eyüp Belediyesi’nin kültür ve sanat sahasında İstanbul’un öncü belediyelerinden olduğunu, Eyüp’ün taşıdığı değerler sebebiyle sanatın ve kültürün kalbinin attığı bir şehir haline geldiğini ifade etti.

İmza töreninin ardından Başkanımız Remzi Aydın, bu işbirliğinin sadece sanat sahasında değil teknik alanlarda da gerçekleşmesini arzu ettiklerini vurgulayarak Eyüp yakınındaki 3. Havalimanı projesinin bir parçası olarak, Eyüp’te bir havacılık okulu açılmasının önemine işaret etti.