Üniversiteli öğrencilere ESTAM tanıtıldı

Eyüp Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerine, Eyüp Sultan Tarihi Alan Merkez Yönetimi (ESTAM) çalışmaları hakkında bilgi verdi.

ESTAM Merkezi'nde yapılan sunumu Şehir Planlamacısı Meliha Özgül gerçekleştirdi. Sunumda Eyüp Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü İrfan Çalışan da katıldı.

Eyüp Sultan’ın tarihi alanının, tarihsel ve kültürel birikimi ile tekrar yorumlanarak, İstanbul’un tarihi mirasının daha işlevsel ve maneviyatına uygun şekilde tasarlanmasını amaçladıklarını belirten Özgül, ESTAM projesinin ve ESTAM biriminin ayrıntıları aktardı.

Özgül, Eyüp'te zamanla kaotik bir görünüm oluştuğunu belirterek, çevre ve sokaklar arasında iletişimin zamanla kaybolduğunu, ESTAM projesiyle Eyüp Camii ve çevresinin yeniden yorumlanacağını ifade etti.

ESTAM biriminin asıl amacının, Eyüp'ü ziyaret edenleri memnun edecek düzenlemeler yapmak olduğunun altını çizen Özgül, "Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın liderliğinde ESTAM projesi çok kararlı bir şekilde ilerliyor. Eyüp'ü ziyaret edenlerin memnun olacağı bir tablonun çıkması için hazırlıklarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Sunumun ardından Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi öğrencilerine alan gezdirilerek, nerelere nasıl çalışmalar yapılacağı yerinde gösterildi.