Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, 5'inci Haliç Genç Edebiyat Günleri, Hüsrev Hatemi

Eyüpsultan’da, usta yazar Prof. Dr. Hüsrev Hatemi’nin onur konuğu olduğu “5’inci Haliç Genç Edebiyat Günleri”nin açılışı Eyüpsultan Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen “Haliç Genç Edebiyat Günleri”nin bu yılki onur konuğu şair ve yazar Prof. Dr. Hüsrev Hatemi oldu.

Etkinliğe, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, şair ve yazar Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Hayati Develi, Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Birol Emil ve çok sayıda edebiyatsever katıldı.

Etkinliğe Eyüpsultan’daki okullardan gelen öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Haliç Genç Edebiyat Günleri’nin onur konuğu Prof. Dr. Hüsrev Hatemi etkinliğe gelen öğrencilere Türk şiir tarihini kısaca anlattı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Programda,"Eyüpsultan’da Bir Sabah” temalı yarışmanın ödülleri sahiplerini buldu.

Şiir kategorisinde, Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Halil Tevge “Eyüpsultan’da Bir Sabahtasın Sen” eseriyle birinci oldu.

Kaan Kellecioğlu 'Minare Kanatlım' eseriyle ikinci, Sinem Kayur 'Piyer Loti'nin Aşkı’ eseri ile üçüncü oldu. Mansiyon ödülünü ise Elanur Mevlüde Özgül 'En Güzel Sabah' eseriyle aldı.

Hikaye kategorisinde Ali Rıza Özderici Anadolu Lisesi öğrencisi Onur Acar “Eyüpsultan’ın İlk Sabahı” eseriyle birinci, Umut Ekinci 'Parçalar' eseriyle ikinci, Nehir Gülay 'Karanlık Çöktüğünde'eseri ile üçüncü oldu.

Mansiyon ödülünü ise İlayda Sokur’un 'Bir Pazar Sabahı' eseri aldı.

Deneme kategorisinde ise Sultanbeyli Hüsnü M. Özyeğin Anadolu Lisesi öğrencisi Hüseyin Solum’un “Bir Sabah Soğuğunda Eyyüp Besmelesi” adlı eseri birinciliğe layık görüldü.

Onur Acar 'Sabahlar Kendi Geldi' eseriyle ikinci, Alper Çelen 'Eyüpsultan'da Bir Sabah’ eseriyle üçüncü oldu. Mansiyon ödülünü ise Zeynep Eda Depe 'Eyüpsultan'da Bir Sabah' eseri ile aldı.

HEM EDEBİYATTA HEM DE BÜTÜN DALLARDA ÖRNEK İŞLER YAPMAMIZ LAZIM”

Programda konuşan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, şunları söyledi;

“Eyüpsultan’a biz zaten kültürün baş şehri diyoruz. İstanbul metropol ise Eyüpsultan buranın baş şehridir. Hem edebiyatta hem bilimde bütün dallarda biz şehirleşmede örnek işlere imza atacağız.

Amacımız güzel konuşmayı, güzel yazmayı, güzel okumayı bir kültür haline getirmektir. Çünkü artık sosyal medya üzerinde harflerin kısaltılarak konuşulduğu, gülmelerin, alkışların bile yapay yapıldığı bir ortamdan uzak durmak istediğimizde ‘Haliç Edebiyat Günleri’ bir kurtarıcı oldu.”

Edebiyat günleri, 28 Nisan tarihine kadar tüm sanatseverleri bekliyor.