Veliler İnternet Kullanımı Konusunda Bilinçleniyor

Eyüp Belediyesi, son yıllarda her yaştan bireyin sağlığını tehdit eden internet bağımlılığı konusunda aileleri bilgilendirmek için “Doğru ve Güvenli İnternet Kullanımı Farkındalık Semineri” düzenledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünü yaptığı gençlik projeleri kapsamında hayata geçirilen bilinçlendirme semineri Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Hakan Mutlu tarafından verildi. Seminerde, problemli internet kullanımı, bağımlılık ve bu durumların üstesinden nasıl gelineceği anlatıldı. İnternet bağımlılığını anlamak için öncelikle bağımlılığı bilmek gerekir diyen Mutlu “Bağımlılık merakla başlar ve bireyler ben bağımlı değilim, istesem bırakırım diyerek bağımlı olduğunu kabul etmez” dedi. Problemli internet kullanımının nedenleri arasında internette konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih etmenin başlıca sorun olduğunu ifade eden Mutlu, çocukların yetiştirilme sürecinde telefon ve tabletlerin bakıcı olarak kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Seminer sonunda velilere, çocukların nerede olduklarını bilmeleri, çocuklarla internet konusunda kullanım sözleşmesi yapmaları ve iki tarafın da bu sözleşmeye uyulması konularında tavsiyelerde bulundu. Özellikle annelerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde, bağımlılık konusuna dikkat çeken ve Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği KASAD tarafından hazırlanan Nefes, Görüşme ve Futbol isimli kısa filmler de izlendi.