YENİKAPI'DA “MİLYONLARCA NEFES, TERÖRE KARŞI TEK SES” OLDU

Sivil Dayanışma Platformu tarafından Yenikapı’da "Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses" mitingi düzenlendi. Mitinge Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, ailesiyle birlikte katıldı. Mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Meclis Başkanı İsmet Yılmaz birer konuşma yaparken, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında HDP ve Demirtaş'ı eleştirerek “1 Kasım seçimlerinde bu millet inşallah tehditlere kulak asmadan gereğini yapacaktır" dedi.

Yenikapı’ya "Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses" mitingi için dev bir sahne inşa edilirken miting Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Mitingde bir konuşma yapan konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu şunları söyledi; “Ne güzel bir ifade milyonlarca nefes. Bir al bayrak bahçesi kurmuş olan her bir kardeşimin nefesini nefesimde yüreğini yüreğimde hissediyorum. Bu ne muhteşem bir manzara bu ne güzel buluşma bu ne güzel kardeşlik. Hangi milletin böyle asil bir bayrağı hangi milletin böyle tek bir yürek gibi çarpan kardeşleri var? Burada Mehmetçik'in son nefesi var son emaneti var. Mehmetçik'in son nefesi için kardeşlik nefesini birleştirmeye hazır mısınız? O aziz Mehmetçik'in emanetine sahip çıkmaya hazır mısınız? Kıyamete kadar kardeşlik demeye hazır mısınız? Bu milleti bölmek isteyen herkes kahrolsun, kahrolacak inşallah. Türk'ü Kürt'ten Sünni'yi Alevi'den kimse ayıramaz demeye hazır mısınız? Aziz kardeşlerim, şu anda Türkiye'de iki farklı yaklaşım var. Bir nefesleri birleştiren, yürekleri birleştiren anlayış, bir de nefesleri bölen, yürekleri parçalayan anlayış. İşte biz 13 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğü ile başlayan AK Parti iktidarları döneminde tek bir şey hedefledik; yürekleri birleştirmek, gönülleri birleştirmek, nefesleri birleştirmek. Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenler bilsinler. Biz buradayken, biz nefes alıp verirken, Türkiye'nin bir santimetrekaresini bile böldürmeyiz, ayırtmayız”

''HERKES ÖZGÜRCE OYUNU KULLANACAK''

Konuşmasının devamında ise Başbakan Davutoğlu, Demokrasiyi, özgürlükleri mutlak anlamda yaşatacaklarını belirterek “1 Kasım seçimlerine gidiyoruz. Herkes özgürce oyunu kullanacak. Herkes tercihini yapacak. Kimse, Doğu'da, Güneydoğu'da olduğu gibi geçen seçimlerde, baskı altında oy vermeyecek. Her kardeşimin iradesini kullanmasını istiyorum. Her kardeşimin oy vermek için fevç fevç sandıklara gidip, milli iradeyi tecelli edecek şekilde hakim kılmasını istiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

TBMM BAŞKANI YILMAZ “TARİHE SIĞMAYAN ŞEHİTLERİN ANISINA NE YAPSAK YETMEZ”

Başbakan Davutoğlu'nun ardından kürsüye gelen Meclis Başkanı İsmet konuşmasına “Aziz İstanbullular sizleri sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Allah yüzlerinizi ak eylesin” sözleriyle başlayarak şöyle devam etti “Hep birlikte inanıyor ve diyoruz ki en son nefer şehit olmadan bu bayrak inmez bu vatan bölünmez. Bu toprakları vatan yapan şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Onlar bu bu ülke için bir insan tarafından yapılabilecek en büyük fedakarlığı yaptılar. Tarihe sığmayan şehitlerin anısına ne yapsak yetmez ne söylesek az. Bu vatanın sahibi, bir gül bahçesine girercesine bu vatan için şehit olanlardır. Bu vatan bize onlardan emanettir. Emanete sahip çıkacağız. Emanete sahip çıkmak, şehitlerimizin uğruna can verdiği değerleri korumakla ve yüceltmekle olur. Bu değerleri korudukça ve yücelttikçe, şehitlerimizin ruhu şad olacaktır” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “EN GÜZEL CEVABI YENİKAPI'DA BUGÜN SİZLER VERİYORSUNUZ”

Mitingde, “Terör örgütlerinin saldırılarına rağmen, sabreden tüm kardeşlerime Allah sizden razı olsun diyorum” diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Teröre karşı tepkisini elinde bayrağıyla çakmak çakmak gözleriyle gümbür gümbür atan yüreğiyle dudaklarından eksik etmediği duasıyla ve en önemlisi aklıyla, metanetiyle ortaya koyan tüm vatandaşlarıma şükranlarımı iletiyorum. Ebedi vatanımızı, son devletimizi, bin yıllık kardeşliğimizi kimi zaman tüm fesat odaklarına rağmen o etnik fitne ile mezhep fitnesiyle sapkın akımlarla bölmek isteyenlere en güzel cevabı işte burada Yenikapı'da bugün sizler veriyorsunuz” diye konuştu.

Konuşmasına “Bu davanın sembolü ve en büyük şahidi de işte dört bir yanımızda dalgalanan şu ay yıldızlı al bayrağımızdır” diyerek devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çıkmış birisi ne diyor 'Bayrağa saldırı mı var' diyor. Daha ne olacaktı Yalan üzerine inşa ettiğiniz bir dünyanız var. Cesetleri kendilerine ait paçavraya saranlar ve ondan sonra da 'bayrağa saldırı mı var ' Zorla kongrelerinizde bayrağımızı astınız. Zaman geldi bayrağımızı indirmeye kalktınız. Ama şimdi bazı beyaz Türklerin destekleriyle ayakta kalmaya çalışıyorsunuz. Sazla cazla bu iş yürümez. Bu bayrağın yere düşmemesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. Bu bayrağın dünyada eşi benzeri yoktur. Kim bu bayrağa sahip çıkıyorsa yerlidir, millidir, Türkiyelidir. Kim indirmeye yakmaya çalışıyorsa, köksüz, ruhsuz, aşksız, sevgisiz bir mankurttur. Bugün de bu milletin ferdi olan herkes oynanan oyunun farkındadır. Bu ülkede etnik kökeninden dolayı hiç kimseyi dışlamadık, dışlamayız. Benim ülkemde etnik sorun değil, terör sorunu vardır” tespitini yaptı.

“ŞEHİDİMİZİN BEDELİ HİÇBİR ŞEYLE MUKAYESE EDİLMEZ”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konuşmasında ayrıca şu sözlere de yer verdi; “Biz teröre ve teröriste karşı en küçük bir müsamaha göstermeyeceğiz ve dağ - taş koymadan bunların inlerine girerek kovalayacağız. Çünkü bizim bir şehidimizin bedeli hiçbir şeyle mukayese edilmez. Her hafta muhtarlarla toplantı yapıyorum. Geçenlerde Güneydoğu'dan muhtarlarla görüştüm, 90 tanesi gelemedi. Tehdit altındayız onu için gelemiyoruz dediler. 1 Kasım seçimlerinde bu millet inşallah tehditlere kulak asmadan gereğini yapacaktır”

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da mitinge ailesi ile birlikte katıldı. Haliç’ten teknelerle Yenikapı miting alanına ulaşan Başkan Aydın ve ailesine çok sayıda Eyüplü de eşlik etti.