Zekai Dede Efendi, Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Araştırma Merkezi, EYSAM, Zekai Dede'yi Anma Konseri

Klasik Türk Musikisinin en önemli isimlerinden biri olan Zekai Dede Efendi, Bahariye Mevlevihane’sinde düzenlenen programda kendi eserleri ile anıldı.

Eyüpsultan Araştırma Merkezi (EYSAM) ve Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü'nün ortak bir çalışması ile düzenlenen Zekai Dede’yi Anma Konserinde Zekai Dede Efendi’nin besteleri müzikseverlerle buluştu.

Bahariye Mevlevihane’sinde düzenlenen konserde Zekai Dede Efendi’nin; Gülşende hezar nağme-i dem-saz ile mahzuz, Bülbül gibi pür oldu cihan, Yine bağlandı dil bir nev nihale, Ya vasial mağfiret isimli sevilen parçaları seslendirildi.

Solistliğini Suat Güney’in yaptığı konserde, kanunda Yılmaz Pamukçu, neyde Hüseyin Özkılıç, tamburda Gökalp Yüzlüer, bendir de Filiz Beyhan yer aldı.

PANELDE ZEKAİ DEDE EFENDİ’NİN BİLİNMEYEN YÖNLERİ KONUŞULDU

Klasik Türk musikisine doyulan anma töreninde ayrıca Zekai Dede’yi tanıtan bir de panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Ali Özcan’ın yaptığı panelde Prof. Dr. Mustafa Koç, Dr. Recep Uslu ve Yılmaz Pamukçu, Zekai Dede Efendi hakkındaki bilinmeyenleri, hayatını, Klasik Türk Musikisindeki yeri ve besteleri hakkındaki düşüncelerini katılımcılar ile paylaştı.

Prof. Dr. Mustafa Koç, Zekai Dede’nin babasına yazdığı bir mektubu da anma törenine gelenlere okudu.

“EYÜPSULTAN İÇİN ÖNEMLİ OLAN İSİMLERİ ANMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Eyüpsultan Araştırmalar Merkezi yöneticilerinden Ali Özcan Zekai Dede Efendi’nin Eyüpsultan için önemli bir şahsiyet olduğunu ifade ederek, “Eyüpsultan Araştırmalar Merkezi olarak biz Eyüpsultan’da hayatı geçmiş, katkıda bulunmuş, Eyüpsultan’da bilinen maruf isimleri, merkezimiz bünyesinde anmaya çalışıyoruz. Zekai Dede Eyüpsultan’da doğmuş, yetişmiş ve vefat etmiş çok önemli bir şahsiyet” dedi.

ZEKAİ DEDE EFENDİ KİMDİR?

Klasik Türk musikisinin büyük bestekarlarından Zekai Dede Efendi, 1825’te Eyüpsultan, Cedit Ali Paşa mahallesinde dünyaya geldi. Lalizade Seyyid Abdülbaki Efendi İbtidai Mektebinde ilk eğitimini alan Zekai Dede, amcası hafız İbrahim Zühdi Efendi’den Kur’an-ı Kerim ve hafızlık, babasından da hat sanatı eğitimi aldı.

Hafız olduktan sonra Arapça ve mantık dersleri de alan Zekai Dede, Eyyubi Şahinbeyzade Mehmet Bey ve Hammamizade İsmail Dede Efendi’den musiki dersleri aldı, meşke katıldı.

Musiki konusunda kendini yetiştirirken, bir taraftan da Mısırlı Mustafa Fazıl Paşa’nın Eyüpsultan’daki konağında musiki hocalığına başlayan Zekai Dede Efendi, 1845’te Mustafa Fazıl Paşa ile birlikte Mısır’a giderek, 1858’e kadar orada kaldı.

Paşa ile birlikte İstanbul’a dönen Zekai Dede, babasının vefatı üzerine (1864), onun yerine imamlığa ve hat muallimi olarak da mektepte göreve başladı. Bunlarla birlikte Yenikapı Mevlevihanesi’ne devam ederek, 1868’de Mevlevi oldu.

Yanından hiç ayrılmadığı Mustafa Fazıl Paşa’nın ölümünden sonra başladığı Daruşşafaka Mektebi’ndeki musiki hocalığı ve 1885’te getirildiği Bahariye Mevlevihanesi kudümzenbaşılık görevini vefatına kadar sürdürdü. Dedelik unvanı da verilen Zekai Dede Efendi, 1897’de vefat etti.