ŞEKER HAYAT BİRİMİ

ŞEKER HAYAT BİRİMİ

Şeker Hayat, Eyüp ilçesi ve çevre ilçelerde bulunan zihinsel engelli (Down Sendromu, Mental Reterdasyon ve Otizm) gençlerin, iyileştirme amaçlı el becerilerini geliştirmeye yönelik ve onların sosyal hayata adepte olmalarını amaçlayan bir birimdir.

FAALİYETLERİMİZ

 • Engelli birey ve ailelerine geziler

 • Engelli bireylerimiz için düzenlenen kermes ve sergiler

 • Engelli farkındalığı oluşturmak için medya kanallarında programlar

 • Aile seminerleri ve veli toplantıları

 • Rehabilite amaçlı atölye eğitim ve faaliyetleri

 • Ulaşım servis hizmeti ve öğle yemeği mevcuttur.

ATÖLYE EĞİTİMLERİMİZ

Şeker Hayat Merkezi’nde sürekli olarak verilen atölye eğitimleri;

 • Nikah-Bebek Şekeri Yapımı,

 • Elişi eğitimi,

 • Mum tasarımı,

 • Dikiş – Nakış,

 • Bahçıvanlık.

Verilen eğitimlerdeki faaliyetler ve üretilen ürünler;

Nikah-bebek şekeri yapımında şu zamana kadar üretilen model sayısı, nikah şekerinde 20, bebek şekerinde 20 olmak üzere toplamda 40 ürün model bulunmaktadır.

Özel günler için özel olarak tasarlanmış nikâh ve bebek şekerleri yapımındaki asıl amaç; gençlerimizin psikomotor becerileri geliştirmek olup, sosyal olarak adaptasyonlarını arttırmaları ve uyum-şekil kavramını daha iyi anlamalarıdır.

Elişi eğitimi’nde üretilen ürünler, hediyelik eşyalar ve dekoratif el sanatları niteliğinde olup, ham keçeden balık, baykuş, fil yapımı, diğer keçe çeşitlerinden dilek ağacı, duvar süsleri yapımı ve kokulu taşlardan duvar süsü, kapı süsü, masa üstü süsü yapımı, atık şişelerden dekoratif ev aksesuarı yapımı, panolar ve atık gazetelerden el işleri olmak üzere toplamda bu bölümde 11 çeşit ürün üretilmektedir.

Elişi eğitimi; gençlerimizin keçelerden farklı hediyelik eşyalar ve atık malzemelerden dekoratif ürünler yaparak zihinsel açıdan kendilerini geliştirmeleri amaç edinilmiştir. Bu amaç doğrultusunda renk, şekil, desen kompozisyonlarını artırarak somut olarak ortaya bir şeyler çıkarabilmelerini sağlamaktır.

Dekoratif Mum Tasarımları bölümünde, parafin eritilerek çeşitli kalıplara dökülmekte ve üzerlerinin süslemesi yapılmaktadır, ayrıca jel mum tasarımları da yapılmaktadır. Mum çeşitlerinde jel mum, deniz kabuklu mum, buzlu mum, şişe tasarımı mum, cam içinde mum, kahveli mum, tarçınlı mum, meyve kabuğu içinde mum, deniz kabuğu içinde mum ve farklı dekoratif aksesuarlarla süslenen mum olmak üzere toplam 11 çeşit mum tasarımları yapılmaktadır.

Dekoratif Mum Tasarımları; mumun ham maddesi olan parafinin eritilerek çeşitli kalıplara döküldükten sonra gençlerimiz tarafından üzerlerinin dekoratif olarak süslemesi yapılmaktadır. Ayrıca jel mum tasarımlarının da yapılmasıyla birlikte gençlerimizin hayal güçlerini kullanmalarını sağlayarak hayallerindeki düşleri dışa vurmalarını ve bu sayede psikolojik rahatlamalarını sağlamak amaç edinilmiştir.

Dikiş-Nakış bölümünde üretilen modeller, masa örtüsü, kırlent, mutfak önlüğü, alt açma takımı, keseler, çantalar, telefon kılıfları, tül, anahtarlık, magnet, lif olmak üzere birçok renkte ve modelde ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Ayrıca keçeden akla gelebilecek her ürünün tasarımı yapılmaktadır, bunlardan örnek olarak, cüzdan, şarj askısı, oyuncak, kapı süsü, bardak altlığı, kitap ayracı, akbillik, defter kabı, dosyalık, tabletlik, laptopluk, makyaj cantası, uyku bandı, toka, kalemlik, runner, servislik, notluk, takı, yastık, taç, çerçeve, kalem başlığı, kutu, torba, poşetlik, zarf, yaka iğnesi, minder, pano, çocuk odası süslemesi olmak üzere ortalama 42 çeşit ürün bulunmaktadır.

Dikiş-Nakış bölümü; keçe ve kumaşlardan çeşitli tekstil ürünleri ve hediyelik eşyalar tasarlanıp, gençlerimiz tarafından dikiminin yaptırılmasıyla, kendi günlük hayatlarında da karşılaşabilecekleri dikiş gerektiren becerilerin öğretilmesi amaç edinilmiştir. Dikiş tekniklerini öğrenmeleriyle birlikte, psikomotor becerileri gelişirken küçük hesaplar yapmakta, parçadan tümü hesaplayabilmektedirler.

Bahçıvanlık derslerinde; gençlerimizin toprakla uğraşmalarını sağlayarak, hem psikomotor becerilerini geliştirmek hem de bir bitkinin tohumdan itibaren süreçlerini gözlemleyerek doğal bir terapi yöntemi oluşturmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kış döneminde, sardunya, hercai, menekşe, aslan ağzı, çuha, bodrum papatyası, papatya, lale, kumkaar, sabun otu, lavanta, latin çiçeği; yaz döneminde, begonya, sardunya, kadife, kafes, ortanca, gül, petunya, latin çiçeği; dış bahçede (Şeker Hayat'ın kendi bahçesi), domates, biber ve çilek yetiştiriciliği; saksıda ise ardıç yetiştiriliciği yapılmaktadır.

Bahçıvanlık derslerinde ekimi, dikimi ve bakımı yapılan bitkiler;

 • Kış döneminde; sardunya, hercai, menekşe, aslan ağzı, çuha, bodrum papatyası, papatya, lale, kumkaar, sabun otu, lavanta, latin çiçeği.

 • Yaz döneminde; begonya, sardunya, kadife, kafes, ortanca, gül, petunya, latin çiçeği.

 • Dış bahçede (Şeker Hayat’ın kendi bahçesi); domates, biber yetiştiriciliği.

 • Saksıda; ardıç.

HOŞGELDİN BEBEK SEPETİ

Hoşgeldin bebek sepeti Eyüp ilçesinde yeni doğan bebekleri ziyaret ederek verilen bir hediye paketidir. Bu sepet Şeker Hayat Atölyesi’nde kaplanarak süslenmekte, içerisine koyulan zıbın, mama önlüğü, peluş oyuncak, biberon, 3 adet bebek bezi ve atölyemizde üretilen bebek battaniyesi ile tamamlanarak paketlenmektedir. Sepetler 2015 Nisan ayı itibari ile dağıtılmaya başlanmıştır.

ÖĞRENCİLERİN KAYIT KOŞULLARI

 • Eyüp ve çevre ilçelerde ikamet ediyor olmak

 • Zihinsel engel durumuna sahip olmak (Down Senromlu, Mental Reterdasyon, Otizm)

 • 15 Yaşını doldurmuş olmak

 • Sağlık bakanlığının verdiği Engelli raporuna göre hafif ya da orta derecede zihinsel engel durumunun bulunuyor olması.