Ahilik Geleneği Esnaf Duası Eyüp'te Sürdürülüyor

Ahilik geleneğinin önemli bir parçası olan Esnaf Duası Eyüp’te devam ettiriliyor. Eyüp Belediyesi Ramazan etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen duaya hem vatandaşlar hem de esnaf büyük ilgi gösteriyor.

Eyüp Sultan Camii Meydanı’nda yapılan Esnaf Duası Ramazan etkinliklerinin arasında özel bir yer tutuyor. Yoldan geçen vatandaşlar ve esnafın da eşlik ettiği duada hayır, bereket ve huzur istenirken eller İslam aleminde yaşanılan sıkıntıların bitmesi için de semaya kalktı. Selçuklu ve Osmanlı Devletlerinden beri dedelerimizden bize kadar ulaşan bir gelenek olan esnaf duası, ahilik kültürü ve dayanışmasının bir örneği olarak da sabahları Eyüp esnafı tarafından devam ettiriliyor. Yüzyıllar ötesinden gelen ve hala yaşatılmakta olan Esnaf Duasında oruçlu ağızlar işlerine hayır ve bereketle başlamak için niyaz ediyor. Eyüp Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri arasında yer alan Esnaf Duası’na hem vatandaşlar hem de Eyüp esnafı büyük ilgi gösteriyor.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp Belediyesi olarak Ramazan etkinliklerinde her kesimi düşünerek bir planlama yaptıklarını belirterek, “Ramazan ayı geleneklerimizi devam ettiriyoruz. Özelimize uygun program formatlarıyla halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Bizim Ramazan sloganımız ‘Ramazan bizi bulduğu gibi bırakmaz’ oldu. Gerçekten Ramazan’ın bizi değiştirmesi anlamında program yaptık. Bu programlardan bir tanesinde her gün Ramazan ayı boyunca açık havada yaklaşık 3 bin kişiye iftar vereceğiz. Yarından itibaren de ayrıca 28 mahallemizde açık havada mahalle iftarı vereceğiz. Eyüp merkezde bulunan 10 ayrı binamızda programlarımız olacak. Çocuklarımıza, engellilerimize, kadınlarımıza yönelik programlarımız olacak. Ramazan ayı gerçekten Eyüp’te dolu dolu ve bizi arındırmaya yönelik geçecek” dedi.