Alibeyköy, Eyüpsultan, kırtasiyecisi, İsmet Bektaş

Eyüpsultan Postası, Eyüpsultan’daki eski esnaf ve zanaatkarlarla röportaj yapmaya, onların örnek teşkil eden yaşam öykülerini sizlerle paylaşmaya devam ediyor.

Bu ayki konuk 34 yıllık kırtasiyeci İsmet Bektaş…

60 yaşındaki Bektaş, 1967 yılında geldiği Eyüp’te önceleri gazete dağıtıcılığı yaptığını 1984’de ise kırtasiyeciliğe geçiş yaptığını belirtiyor.

Çocukları çok sevdiğini ve ilk açtığı kırtasiye dükkanının Namık Kemal Caddesi’nde olduğunu vurgulayan İsmet Bektaş şöyle diyor;

"Buraya taşınalı 3 ay oldu. Eskiden mesleğin en zor tarafı ders kitaplarının gecikmeli olarak gelmesiydi. Artık ders kitaplarını devlet verdiği için sadece eksiklerini ve bazı malzemelerini almaya geliyor çocuklar. İşlerimiz çok durgun.

Bu durgunluğun nedeni de büyük marketler ve AVM’ler. Artık herkes buraları tercih ediyor. Buradan alışverişinde eksik kalırsa arada bize geliyorlar. Bu gidişle kırtasiyecilik mesleğinin geleceğini çok iyi görmüyorum”

BAŞKANIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN”

Sadece öğrencilere yönelik değil büro malzemeleri satışı da yaptığını kaydeden Bektaş, internet satışlarının da küçük esnafların işlerini azalttığını ve mağdur ettiğini ifade ediyor.

Mesleğin en güzel yanının insanlarla iletişim kurmak ve sohbet etmek olduğuna değinen İsmet Bektaş, Eylül ayında Eyüpsultan Belediyesi’nin kırtasiye kupon projesiyle işlerin arttığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Kırtasiye dükkanını ilk açtığımda anneleriyle gelen çocuklar evlendi ve artık kendi çocuklarını getiriyorlar. Buradaki mahalle sakinleriyle aynen bir aile gibi olduk. Çocuklar bir malzeme eksiği olduğunda İsmet amcaya gideceğim diye tutturuyorlarmış.

Onlarla sohbet ediyor bazen küçük hediyeler de veriyorum. Çocukları çok seviyorum. İşlerin çok azalmasına rağmen iyi ki de bu işi yapmışım diyorum. Okullar açılmadan Başkanımızın başlattığı kırtasiye destek kampanyası işlerimizi çok artırıyor.

İnşallah bu yıl da devam eder. Remzi Başkanımızdan Allah razı olsun. Kuponla eksiklerini tamamlamaya gelen vatandaşlar başka alışveriş de yapıyor. Belediyemizden bu tür yeni güzel projeler bekliyoruz"

ADRES: Namık Kemal Caddesi No:22/B Alibeyköy/İST.

Tel: (0212) 625 05 19