Başkan Aydın küçük Asan'a yardım elini uzattı

Balkanlardaki Evlad-ı Fatihan'ı hiç bir zaman yalnız bırakmayan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, bu kez 5 yaşındaki Asan Alimova'ya yardım elini uzattı. Doğuştan gelen rahatsızlığı nedeniyle konuşma bozukluğu yaşayan küçük Asan'ın tedavisini Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın üstlendi.

Türkiye Beyazay Derneğinin, Eyüp Belediyesi ve Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğü "Makedonya'dan Eyüp'e Dostluk Köprüsü" projesi kapsamında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Doğu Makedonya'nın Valandova bölgesinde yaşayan 20 Yörük Türkü ile 5 Makedon öğrenci İstanbul'a geldi.

Kafileyle gelen 5 yaşındaki mikrosefali hastası 5 yaşındaki Alimov'a yardım eli de Eyüp Belediyesi tarafından uzandı.

Gerekli tetkiklerinin yapılması ardından, tedavisi gerçekleştirilecek olan Alimov ile bir araya gelen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin bereketli ve anlamlı olduğunu belirterek, proje kapsamında 25 çocuğun İstanbul'a getirildiğini, şehirdeki tarihi ve kültürel mekanların gezdirildiğini söyledi.

Bu kapsamda projeyi çok anlamlı bulduğunu dile getiren Aydın, şöyle devam etti:

"Çocuklarımız geldiler, çok güzel bir gezi yaptılar ve çok heyecanlandılar. Ama bu projenin ayrı bir anlamı ve bereketi oldu. O da Hasan. Hasan'ın hastalığını tesadüfen öğrendim. Son gece düzenlenen veda yemeğinde tesadüfen, doğuştan gelen bir amansız hastalığa yakalanmış olduğunu öğrendik. Bir tomografi çekilmesi gerektiğinden ama çekilemediğinden bahsedildi. Bir talep olarak da gelmedi bize ama biz tetkik ve tedavilerini kendimiz yaptırmak istedik. İnşallah 10 gün sonra tetkik sonuçlarını alacaklar ve doktorlar çözümle ilgili daha somut şeyler söyleyebilecek. İnşallah biz o süreçleri takip edeceğiz ve elimizden ne geliyorsa yapacağız."

"Gönül köprüsü, bundan sonra da devam edecek"

Türkiye Beyazay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yıldız da bundan üç yıl önce yurt dışında yaşan Türklere ulaşabilmek için bu projeyi başlatmaya karar verdiklerini dile getirerek, bu yılki projenin de Eyüp Belediyesinin ortaklığıyla hayata geçirildiğini söyledi.

Yıldız, proje kapsamında, Makedonya'dan gelen öğrencilerin İstanbul'da misafir edildiğini, tarihi ve turistik bölgelerin gezdirildiğini anlatarak, "Hasan da bu grubun içindeydi. Şimdi Eyüp Belediyesinin himayesinde çocuğumuzun tedavisine de başlandı. Tetkikleri devam ediyor. Geçen sene projeyi, Çekmeköy Belediyemiz ile gerçekleştirmiştik. Okullarımız gelmişti. İnşallah bu gönül köprüsü, bundan sonra da devam edecek." diye konuştu.

MAKEDONYA’DAKİ YÖRÜK TÜRKLERİ

Makedonya'nın güneydoğusunda bulunan Valandova Kasabası'na bağlı Çalıklı Köyünde yaşayan 3 çocuklu bir Türk ailenin en küçük çocuğu olan Asan Alimova'nın doğuştan beyninde oluşan rahatsızlık nedeniyle konuşma bozukluğu var. Ailesi çocuklarının rahatsızlığını 4 aylıkken farkederek doktora götürdü. Ancak küçük Asan'ın o günden beri hastalığına tam olarak teşhis konulamadı. Annesi Meyre Alimova çocuğunu bir çok hastaneye götürmesine ve muayene ettirmesine rağmen tam olarak teşhis konulamadığını ve bu yüzden tedavisine başlanamadığını söylüyor.

Başkan Aydın’ın girişimleriyle tetkik işlemleri başlayan küçük Asan Alimova’nın tedavi süreci devam edecek.