Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüpsultan'da Gündem, Göktürk bölgesi 2B arazi, tapu

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook ve İnstagram üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında yapılan faaliyetler konuşulurken, vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandığı programda, Göktürk bölgesinde 2B ile ilgili düzenlemeler yapıldığı, bunun vatandaşı sevindirdiği fakat müteahhitlerle anlaşılamadığına dair soru gündeme geldi.

Başkan Remzi Aydın konuyla ilgili vatandaşlara çağrıda bulunarak şunları söyledi;

"Bu konuda vatandaşla müteahhit arasına girmeyi çok doğru bulmuyorum. Burada yapılması gereken vatandaşlarımızın olabildiği kadar çok müteahhitten farklı alternatiflerden teklif almasını tavsiye ederim.

O bölgedeki inşaat maliyetleri, pazarlık ya da sözleşme oranları genel olarak bellidir. Defaatle çağrısını yapmıştım. Elektrik, su makbuzları, vergi kayıpları varsa tapu tahsis vergisi gibi..."

Vatandaşların evraklarıyla birlikte Planlama Müdürlüğü'ne başvuru yapmalarını tavsiye eden Başkan Remzi Aydın şöyle devam etti;

Vatandaşlarımız, Planlama Müdürlüğü Emlak Servisine o evraklarla başvuruda bulunsunlar. Biz onların tapularını vereceğiz. Burada şunu yapıyoruz, bekleyen yüzlerce vatandaşımız var. Onların başvurularını alıyoruz. Hazine ve vakıflar nezdinde onlara toplu bir şekilde işlem yapmak problem olduğu için biriktiriyoruz.

"VATANDAŞLARIMIZ TAPUM VERİLMİYOR DÜŞÜNCESİNE KAPILMASIN"

Onları bir müddet sonra gruplar halinde yazacağız, takasa sokacağız, takasa girip de bize devredilmesi gerekenler varsa onları alacağız, vatandaşlarımıza satacağız.

Vatandaşlarımız kesinlikle ve kesinlikle tapum verilmiyor düşüncesine kapılmasın. 2000 yılından sonra yapıldıysa 2000 yılından önce aldılar zaten.

Ama 2000 yılından sonra yapıldıysa ve dediğim gibi konut alanında kalıyorsa yolda, yeşil alanda kalmıyorsa ve mahkemelik bir durum yoksa mutlaka tapusunu alacak. Bunu çok net ifade ediyorum"

"Bu konuda hükümetimizin çıkardığı kanun belli" diyen Başkan Remzi Aydın, sözlerine şu ifadeler ile devam etti;

"2017'de iki defa kanun çıkarttı. Birincisi 2003 yılının Temmuz ayına kadar olan yapılarla ilgili tapu verilmesini öngörmüştü kanun. Sonra üç ay önce bir torba kanun çıkararak 2014 yılına bu süreyi çekti.

İlçemizde vakıf arazisinde gecekondusu olan bütün gecekonduların bütün vatandaşlarımıza tapu alma imkânı geldi. Belediyeye başvurmalarını bekliyoruz. Beklemelerini tavsiye ediyorum. Bunları toplu halde gruplar halinde takip edeceğiz.

"TAPU ALIM FİYATLARI YÜKSEK OLMAYACAK"

Tapu alım fiyatlarının yüksek olacağına dair söylentiler kulağıma geliyor. Hayır böyle bir şey yok. 3 bin, 4 bin, 5 lira gibi laflar piyasada dolaştırılıyor maalesef. Bunlara inanmamalarını vatandaşlarımızdan rica ediyorum.

Belediye rayiç bedelinin iki katından aşağı olmamak üzere, eskiden olduğu gibi, bu parseller arsalar vatandaşlarımıza satılacak. Bu iki noktayı özellikle belirtmek istiyorum. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Bize güvensinler. Bize müracaatlarını yapsınlar. Evraklarını takip etsinler. Bize güvensinler"