Eyüp Sultan Araştırma Merkezi, EYSAM, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı, ÇEKÜL

Eyüp Sultan Araştırma Merkezi (EYSAM) kapısını ziyaretçilerine açtı.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Akademi üyelerinin gerçekleştirdiği ziyarette EYSAM araştırma koordinatörlüğünün çalışmaları anlatıldı.

Aralarında Anadolu'dan birçok belediyenin sorumlularının bulunduğu ziyarette Kent araştırmalarının tarihsel seyri, araştırma ve arşivleme yöntemlerine dair yaklaşımlar ele alındı.

KATALOGLAMA SİSTEMLERİ HAKKINDA SUNUM

Ziyarette, İstanbul'daki kent araştırma merkezlerinin özel şirketler ve yabancı kuruluşlarca kurulmuş olmasına dikkat çekildi.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın talimatıyla faaliyetlerine başlayan EYSAM’ın ise bir kamu kuruluşu olarak bu alanda inisiyatif almasının örneklik teşkil ettiği belirtildi.

EYSAM'ın araştırmacıların hizmetine sunduğu geniş arşivin içeriği, belgelerin kaynağı ve kataloglama sistemleri üzerine bir sunum gerçekleşti.

ÇEKÜL’DEN TEŞEKKÜR

Eyüpsultan tarihinin, kültürel birikiminin, sosyal yaşama dair araştırmaların teşvik edildiği, kayıt altına alındığı ve uzun yıllara yayılan bir çalışma ve müktesebatın sonucu olan EYSAM periyodik programları ve yayınlarıyla yerel yönetimlere örnek oluyor.

EYSAM toplantı salonunda yapılan sunumun ardından hatıra fotoğrafı çektiren ÇEKÜL Akademi üyeleri, EYSAM'ın çalışmalarını takdirlerini ve misafirperverliği için Eyüpsultan Belediyesi’ne teşekkürlerini ilettiler.