Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Büyükşehir Belediyesi Hıfzıssıhha Müdürlüğü’nden Sağlık Uzmanı Hülya Kaptan, Eyüp Belediyesi Sosyal Koordinasyon Merkezi’nde, göğüs ve rahim ağzı kanseri hakkında Eyüplü hanımlara seminer verdi.

Sağlık Uzmanı Kaptan, göğüs kanserinin istatistiklere göre 8 kadından 1'inde bulunduğunu ve genellikle 30 yaşından sonra ilk kez doğum yapan, hiç emzirmemiş olan kadınlarda ve ailesinde böyle bir hastalık görülen kadınlarda daha sık görülmekte olduğunu söyledi.

Bu hastalıkta erken teşhisin öneminin vurgulandığı seminerde, 40 yaş üstü kadınlarınsa hastanelere başvurup yılda bir kez mamografi çektirmeleri gerektiğine dikkat çekildi.

Sağlık Uzmanı Hülya Kaptan, seminerde rahim ağzı kanseri hakkında da bilgiler verdi.. Rahim ağzı kanserinin, tek bulaşıcı kanser özelliğine sahip olduğunu söyledi. Bu kansere HPV virüsünün neden olduğu, evli çiftlerin senede 1 kez pop- smear testi yapmaları gerektiği vurgulandı. Rahim ağzı kanserinin, 35-55 yaşları arası kadınlarda daha sık görüldüğü ve kadın üreme sistemi kanserleri arasında 2. sırada yeraldığı da ifade edildi.

Sağlık Uzmanı Kaptan, bu kanserde de erken teşhisin hayat kurtardığının altını çizdi.