Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, ESTAM, tanıtım

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, ESTAM projesinin Eyüpsultan'ın dünü ve bugünü arasında çok önemli bir köprü oluşturduğunu söyledi.

ESTAM sayesinde ilçenin geçmişteki değerine kavuşacağını, tarihi ve dini dokular yeniden gün yüzüne çıkarılarak bu anlamda bir çok kişiye ilham kaynağı olacağını belirtti.

Başkan Remzi Aydın ESTAM çalışmaları ile ilgili yapılan çalışmaların detaylarını ilçe sakinleriyle paylaştı.

Başkan Aydın çalışlarla ilgili yaptığı açıklamada şunlara değindi;

“Hep söylediğimiz ESTAM projesinin aslında ne kadar doğru bir proje olduğunu zaman geçtikçe insanlarımız ve ben daha iyi anlamaya başlıyoruz. 2014 yılı Eylül ayında bu projenin hazırlıklarına başladık, 2,5 yıl gibi bir sürede tamamladık ve uygulamaya başladık.”

EYÜPSULTAN ÇOK ÖZEL BİR YER”

“Biz ESTAM projesi şu bakışla yaptık; biz Eyüpsultan'da yaşıyoruz, Eyüpsultan'da yöneticilik yapıyoruz. Eyüpsultan çok özel bir yer, sıradan bir ilçe değil, sıradan bir mekan değil. Eyüpsultan medeniyetimizin beşiği, medeniyetimizin en önemli merkezlerinden bir tanesi. Eyüpsultan'da bizim tarihimiz var, medeniyetimiz var, kültürümüz var. Bizi var eden bütün değerlerimiz Eyüpsultandadır dedik.”

EYÜPSULTAN ESTAM'LA İHYA OLACAK”

“Bu değerlerimizi, bizi var eden bu kültür ögelerimizi yeniden ihya etmek, gün yüzüne çıkartmak, zamanın, insanların, toplumun bunlardan yeni yeni ilhamlar almasını, beslenmeye devam etmelerini sağlayalım dedik.

Bu bakış açısıyla ESTAM'ı oluşturduk ve ESTAM projesi kapsamında Eyüpsultan eski ışıltısını kazanacak, restorasyonlar yapılacak, mekanlar fonksiyonlandırılacak, mekanlar ruhunu kazanacak, işler hale gelecek ve bu mekansal, fiziksel ve zihinsel dönüşümle insanımız yeniden geçmişiyle, tarihiyle, medeniyetle buluşacak dedik. ESTAM'ın temelde amacı buydu.”

900 DÖNÜMLÜK ALANDA 100'ÜN ÜZERİNDE ALT PROJE”

“ESTAM Piyerloti'den Feshane'ye kadar 900 dönümlük alanı kapsıyor. Bu alan içerisinde oluşturduğumuz 67 alt projeden oluşan külli bir proje. Bu projelerin sayısı her geçen gün artıyor, şu an 100'ü geçti projeler.

Bu külli ESTAM projesinin içerisinde; Kaptanpaşa Camii, hamam, Kaşgari Türbesi, eski karakol binası gibi eski eserlerimizin, tarihi yerlerimizin restorasyonlarının da bulunduğu onlarca alt uygulama projeleri var. Bunları yaşayan mekanlar haline getirmemiz lazım. Siz mekanları yaşatmazsanız, mekanlarla yaşamazsanız, mekanlar zamanla harabe olur.”

MEZARLIKLARIN BAKIMI YAPILACAK”

“ESTAM projesinde mezarlıklarımızı yeniden ihya edeceğiz. Temizleyeceğiz, bakımını yapacağız, eski mezar taşlarını tercüme edeceğiz. O mezar taşlarında edebi şaheserler var. Mezarlıklarımızın ışıklandırılması, mezarlarımızın paftalanması işlemlerini yapacağız. Meftun olan çok ünlü insanlar var. Siz bir mezarı ziyaret etmek isterseniz oluşturulan paftalarla ziyaret edebileceksiniz. Ayrıca bir de mezar taşı konservasyon merkezimiz var.”

KAPALI TÜRBELERİMİZİ ZİYARETE AÇACAĞIZ”

“Kapalı türbelerimiz var, bu türbelerimizi işlevlendirip ziyarete açmamız gerekiyor. Şu anda bunlar sahipsiz adeta. ESTAM projesinde türbelerin ziyaret edilmesini ve onların türbe kimliğine uygun bir fonksiyon icra etmesini öngörüyoruz.

Türbeye insanlar ya manevi bir istekle dua etmek için gidebilir yada sanatsal ve mimari özelliklerini inceleyebilir. Gerçekten zamanına göre mimari şaheser olan türbeler var.”

BÖLGEDE 5 AYRI ROTA OLUŞTURULDU”

“Rotalarımız var. Eyüpsultan'da biz 5 tane turizm rotası oluşturduk. Siz cami ve türbeleri ziyaret etmek istiyorsanız cami ve türbe rotalarımız var, mezarlıkları ziyaret etmek istiyorsanız mezarlık rotamız var.

Genel bir rotamız var, İdris-i Pitlisi Tepesi (Piyer Loti) rotamız var, sanayi rotamız var, siyasi rotamız var. Yani ESTAM projesi Eyüpsultanımızın tarihi kimliğini öne çıkartacak ve bunu çok güzel şekilde sunacak sistemsel anlamda bir proje.

TÜRKÇE VE İNGİLİZCE KİTAPÇIKLAR BASILDI”

Her bir kıymetli eserimizi tanıtan levhalar hazırladık, her bir eserin doğru ve nitelikli bir şekilde tanıtılmasına yönelik yazılı Türkçe ve İngilizce kitapçıklar bastık. 40 tane kokartlı turizm rehberini İstanbul Rehberler Odasıyla birlikte eğittik. Her birini “Eyüpsultan Uzmanı” olarak sertifikalandırdık. Rehberlerimiz turlarla gelen kafilelere rehberlik yapıyorlar.”

KADEME KADEME DEVAM EDİYOR”

“ESTAM proje alanındaki mezarlıklar, türbeler, tarihi ve dini mekanların restorasyonu öngörülüyorsa restore edilecek, ihyası öngörülüyorsa ihya edilecek, gezi noktası olarak öngörülüyorsa gezi noktası olarak işaretlenecek. Bu proje uygulanmaya başlandı, 5 yıl veya 10 yıl alabilecek çok kapsamlı bir proje.

Çarşımızdaki zemin döşemelerinin bir kısmı değişti, şimdi uygulamalar cami meydanına doğru giriyor. Kırkmerdiven Caddesi bitmek üzere. Zemin altyapısıyla birlikte bitti, ışıklandırmalar yapıldı. Binalarımızın cepheleri ile beraber ESTAM projesi kademe kademe devam ediyor.”