Eyüp Belediyesi “Pardus”la Zirvede!

Eyüp Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi'ne, Milli İşletim Sistemi Pardus'la katılarak diğer belediyelere örnek oldu. Açılışa katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Pardus milli bir yazılım. Bilgi güvenliği, bilgi mahremiyeti gibi birçok avantajları var. Ayrıca ekonomik tasarruf da sağlıyor. İnşallah bu süreçte biz de bir parça katkı sağlamış oluruz.” dedi.

Eyüp Belediyesi, bünyesinde bulunan tüm birimlerde Milli İşletim Sistemi olan Pardus'a geçerken, bilgi güvenliği ve bilgi mahremiyetini ön planda tutan, ciddi anlamda ekonomik tasarruf sağlayan bu işletim sistemiyle Akıllı Belediyecilik Zirvesi'ne katıldı.

'Akıllı Belediye-Akıllı Şehir' mottosuyla Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center'da düzenlenen zirvenin açılışına katılan Başkan Remzi Aydın, “Çok güzel, yeni ve değişik uygulamaları burada görme ve tanıma fırsatı buluyoruz. Eyüp Belediyesi olarak biz de işletim sisteminde Pardus'a geçtik. Bu projemizle katıldık. Burada gördüm ki belediyelerimiz gerçekten değişik uygulamalarla güzel örnekler oluşturmuşlar. Bizim açımızdan hem bir deneyim aktarma hem de deneyim kazanma fırsatı oluyor." dedi.

YERLİ, ÜCRETSİZ, GÜVENLİ VE HIZLI

Milli İşletim Sistemi Pardus'a geçişin tüm resmi kurumlara tavsiye edildiğini belirten Başkan Aydın konuşmasına şöyle devam etti: "Türk Silahlı Kuvvetleri kullanıyor. Birçok avantajları var. Öncelikle çok ciddi anlamda bilgi güvenliği, bilgi mahremiyetini sağlıyor. Oldukça hızlı bir sistem. Onun dışında ücretsiz bu anlamda çok ciddi bir ekonomik tasarruf sağlıyor. Hepsinden önemlisi milli bir yazılım. Sanatta, kültürde, siyasette, ekonomide, iletişimde, teknolojide milli olmamız lazım. İnşallah bu süreçte biz de bir parça katkı sağlamış oluruz.”

EYÜP BELEDİYESİNİ KUTLADI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı aynı zamanda Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, Milli İşletim Sistemi Pardus standını ziyaret etti. Pardus hakkında genel bilgi alan Altepe, milli bir yazılıma geçiş yaparak diğer belediyelere örnek olduğu için Eyüp Belediyesini kutladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, MBB Başkanı Recep Altepe, MBB Genel Sekreteri Cemil Arslan ve Türkiye Bilişim Derneği Başkanı İlker Tabak'ın da katıldığı zirve iki gün sürecek.

Zirvede, Akıllı şehirlerde döngüsel ekonomi, siber güvenlik, dijital toplum, coğrafi bilgi sistemi, ulaşım ve akıllı trafik, dijital belediyecilikte başarı hikayeleri, elektronik bilgi belge sistemi yönetimi gibi konularda oturumlar düzenlenecek.