Eyüpsultan Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü, mesai

Eyüpsultan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçeyi temiz tutmak için 7/24 mesai yapıyor.

Temizlik araç filosu sayısı artırıldı, vardiya sistemiyle çalışan günlük 105 araç göreve çıkıyor. Eyüpsultan’da 1 yılda günlük ortalama 455 ton evsel atık/çöp toplanıyor.

Eyüpsultan Temizlik Ordusu, 644 personeliyle pırıl pırıl, tertemiz ve çiçek gibi bir Eyüpsultan için çalışıyor.

EYÜPSULTAN’DA YERALTI KONTEYNER DÖNEMİ

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, ilçede yeraltı konteyner dönemini başlattı. Hem sağlık, hem de kapladığı alan bakımından büyük avantaj sağlayan 39 adet konteyner, ilçede uygun lokasyonlara yerleştirildi.

Önümüzdeki dönemde Eyüpsultan’ın tüm uygun lokasyonlarına yeraltı konteynerları konulacak.

Kış döneminde 5, yaz döneminde 9 tanker aracıyla, haftada en az bir kere tüm caddeler ve sokaklar yıkanıyor.

İBB’nin ana arter yıkama programı haricinde 1 adet tanker ve 1 adet süpürme aracı ilçenin cadde ve geniş sokaklarını yıkıyor.

40 OKULUMUZDA BEYAZ BAYRAK

Eyüpsultan’da bulunan 67 devlet okulunun temizlik hizmetlerini yürütmek için 115 sabit temizlik personeli, 10 gezici temizlik ekibi personeli, 2 şoför ve 1 şef olmak üzere toplam 128 personel görev yapıyor. 1 gezici temizlik minibüsü ve 1 kontrol aracı da yerinde denetleme yapıyor.

Ayrıca okulların her ay temizlik malzemesi ihtiyacı da düzenli olarak karşılanıyor. Eyüpsultan Belediyesi’nin okul temizlik çalışmaları ödüllendirildi. Şu an 40 okulda beyaz bayrak dalgalanıyor.

GERİ KAZANIM-DÖNÜŞÜM HAREKETİ

Eyüpsultan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri geri kazanım-dönüşüm çalışmalarında da önemli başarılara imza atıyor.

12 ambalaj atığı toplama aracı, 42 personel ile düzenli olarak ambalaj, cam ve pet atıkları toplanıyor. ÇEVKO ile (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı) gerçekleştirilen ortak çalışmalarla Eyüp merkez lokasyonlarına 213 cam kumbarası konuldu.

20 milyon 106 bin 608 kg. ambalaj atığı ile 4 milyon 241 bin 875 kg. cam ekonomiye kazandırıldı.

ATIK YAĞLAR DOĞAYA KARIŞMIYOR

Eyüpsultan Belediyesi’nin çevre konusunda başlattığı kampanya ile belirli günlerde atık yağlar ilçe sakinlerinin evlerinden alınıyor.

Geri dönüşümde farkındalık oluşturmak için uygulamaya konulan kampanya, büyük ilgi görüyor. Atık yağlar doğamızı kirletmiyor. Bitkisel atık yağ toplama projesi ilçemizde 380.372 kg bitkisel atık yağ toplandı.

ATIK PİLLER DOĞAYI KİRLETMESİN

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) paydaşlığında, 15 bin 840 kg. atık pilin doğayı zehirlemesi engellendi. Atık pil toplama sıralamasında 32. Sıradan 6. Sıraya yükseldik.