Eyüpsultan'da Ramazan'a Ünlü Müzisyen Anjelika Akbar Konuk Oldu

Eyüpsultan Belediyesi, On bir Ayın Sultanı Ramazan’ın ruhuna uygun birbirinden güzel programları sosyal medya üzerinden vatandaşlarla buluşturuyor.

Enes Yıldırım’ın sunumuyla hafta içi her gün 18.00’de başlayıp iftar saatine kadar devam eden “Eyüpsultan’da Ramazan” programıyla Ramazan’ın huzuru ve neşesi evlere taşınıyor.

Ramazan'ın 12. günü (5 Mayıs Salı) saat 18:00'de sosyal medyadan canlı olarak yayınlanan programda, Enes Yıldırım’ın konuğu, ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar oldu.

Rusya’da en iyi genç besteci seçilen sanatçı Anjelika Akbar, nasıl bir ailede doğup büyüdüğünü bunun sanatçı kimliğine katkılarını anlattı.

HER İNSAN BİR BESTEDİR”

30 yıldır İstanbul’da yaşayan Anjelika Akbar, sanata olan eğilimini aileden aldığını, seçimini daha kolay yaptığını söyleyerek samimi açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi:

“Bana nerelisin dediklerinde çok zorlanıyorum. Geniş ve farklı bir ailem var. Ben sadece insan olmaya çalışıyorum.

Sanatımda da kucaklaşmayı getirmeye çalışıyorum. Doğu ve Batı sanatını sevgi potasında bir araya getirmeye çalışıyorum. Doğu müziği kalbin, Batı müziği aklın ürünüdür. En güzel formülse düşünen kalp, hisseden akıldır. Ve her insan bir bestedir.“

Duygusal anların yaşandığı programda, Anjelika Akbar, Türkiye’ye yerleşme sürecini anlattı. Sovyetler Birliği dağılmadan Türkiye’ye geldiklerini ifade eden sanatçı şöyle devam etti:

TÜRKİYE’Yİ ÇOK SEVİYORUM”

“30 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Bu hadisenin böyle Ramazan’a denk gelmesi de bir hikmet. İstanbul’a ilk geldiğimde bu şehre aşık olmuştum. Neye aşık oldun diye sorsanız bilmiyorum derdim ama bu şehirde yaşadığım duygular çok başkaydı. Burada gönül bağı var. İlginçtir ki gönül kelimesinin başka dillerde de karşılığı yok. Türkiye’yi çok seviyorum. Burası çok güzel detayların olduğu bir ülke.”

Tarihçi – Yazar Süleyman Faruk Göncüoğlu’nun Eyüpsultan Türbesi’nin sırları ve bilinmeyenleri hakkında bilgiler paylaştığı programda, Mehmet Dilbaz ise Eyyûb el-Ensarî'nin hayatından kesitler anlattı.

Programda ayrıca Halit Törün’den Kuran-ı Kerim Tilaveti, Hacivat – Karagöz gösterisi, Cengiz Gökdemir ile Ali Metin Özdemir’den tasavvuf müziğinin en güzel eserleri ve ilahileri yer aldı.

Ramazan Mutfağı köşesinde ise Şef Doğa Çitçi, geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağının sevilen lezzetlerinden örnekler sundu.

ANJELİKA AKBAR KİMDİR?

1969 yılında Kazakistan SSC'nde doğdu. Annesi müzisyen, babası ise hem müzisyen hem felsefecidir. İki buçuk yaşında nota biliyor ve piyano çalabiliyordu. Dört yaşında ilk bestesini yaptı ve “Mutlak kulak” yeteneği de fark edildi. Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı öğretim üyelerinin dikkatini çekmesiyle, üstün yetenekli öğrencilerin yetiştirildiği Taşkent Devlet Uspensky Müzik Okulu'nda 11 yıl eğitim gördü. Ardından Taşkent Devlet Konservatuvarı'nda 5 yıl eğitim gördü. Rusya Besteciler Kurulu, Anjelika Akbar'ı En İyi Genç Besteci seçti.

Klasik müzik sanatçısı için uygun bir ülke olmadığını bilmesine rağmen kültürel nedenlerle, ailesini de şaşırtarak Türkiye'de yaşamayı seçti. 1993 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçti ve Hacettepe Üniversitesi'nden Bestecilik ve Orkestra Şefliği yüksek lisansı aldı. Ardından aynı üniversitede Skriabin'in "Seçme Piyano Eserlerinin Armonik, Melodik, Ritmik, Biçimsel ve Felsefik açıdan Analizi" ile ve bestelediği "Senfoni No.1" ile tamamlayarak doktora derecesini aldı. 1997-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın (ilk) kurucu öğretim üyesi oldu. Hindistan, Rusya, Almanya, Fransa, Baltık devletleri, Orta Asya ülkeleri, KKTC, Katar ve Türkiye'de çok sayıda konser verdi. Özbekistan'ın UNESCO Millî Komitesine davet edildi.

Sanatçının 2002 yılında yayınladığı Vivaldi'nin Dört Mevsim keman konçertosunun piyano uyarlaması albümü, Sony Classical kataloğuna giren ilk Türk klasik müzik albümü oldu. Ardından "Bir"den Bir'e albümünde Rana Pirinççioğlu ve Zara ile çalışan Akbar, özellikle yaşamın hızlı akışı karşısında sevgiyi ve yaşamın kendini farketmeyi anlattı. Bach A L'Orientale kaydında ise sanatçı, Johann Sebastian Bach'ın müziğini Doğu ritimleri ile birleştirdi.

Anjelika Akbar (Rosenbaum), pek çok ulusal ve uluslararası ödül sahibidir.

Müziğin yanı sıra, Akbar felsefe, tiyatro ve sinemayla da ilgilenmektedir.

Evli olan Akbar, 1991 ve 2008 doğumlu iki erkek çocuk annesidir.