Koronavirüse Karşı Bağışıklığınızı Güçlendirin

Eyüpsultan Belediyesi Beslenme Diyet Uzmanı Şeyda Demirçelik, Eyüpsultan Belediyesi sosyal medya sayfası üzerinden gerçekleşen canlı yayında bilgiler aktararak Eyüpsultanlıların sorularını cevaplandırdı.

Demirçelik, koronavirüs ile ilgili beslenme anlamında nelere dikkat edilmesi gerektiği, bağışıklığı güçlü tutmanın yollarının neler olduğu ve evde kalıp dengeli beslenmeyle aşırı kilo almama gibi konularda bilgiler verdi.

Canlı yayında Eyüpsultanlıların kendisine yönelttiği soruları da yanıtlayan Demirçelik şunları söyledi:

“KARBONHİDRAT GRUPLARINDAN UZAK DURMALIYIZ”

“Şu sıralarda evde hareketsiziz. Yeme ataklarının önüne geçme adına yeterli su tüketimi olabilir. Bol bol su içebiliriz. Beslenme anlamında daha çok karbonhidrat gruplarından uzak durmalıyız. Beyaz unlu, şekerli guruplar bağışıklığımızı düşürür. Beyaz unlu, şekerli gruplar yerine tam tahıllı besinleri tercih etmeye çalışalım. Beyaz ekmek yerine tam buğday unlu olanı tercih edebiliriz.

Çay, kahve grupları suyun yerine geçtiği düşünülüyor ama kesinlikle değil. Çay ve kahve diüretik. Yani vücuttan suyu atan. Çok fazla çay, kahve içiyorum, su yerine geçiyor algısı yanlış. Çay, kahve kesinlikle suyun yerini tutmaz. O süreçte mutlaka içtiğiniz her bardak çay için ilave bir bardak su tercih edin. Herkes kilosu dahilinde sıvı alımı yapsın.”

“MEYVE, SEBZE TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ”

“Bu süreçte bizi birebir koronadan koruyacak herhangi bir ilaç yada herhangi bir besin yok. Bu süreçte yapacağınız şey bağışıklığı güçlü tutmak. Güçlü bağışıklık için özellikle C vitamini alımı çok çok önemli. Daha çok portakal, greyfurt, kivi gibi meyveleri tüketebiliriz. Mevsim meyvelerini tercih edebiliriz. Yoğurt ve kefir gibi probiyotik ürünler tüketin. Özellikle bir kase ev yoğurdu yemeye çalışın. Kefiri haftada bir kez kullanabilirsek bağışıklığa ciddi anlamda faydası var.”

KETEN TOHUMU VE YEŞİL ÇAY TÜKETİMİ

“Keten tohumu kullanımında tiroid hastaları ve kan sulandırıcı ilaç kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Yeşil çay da tansiyon ilacı kullananlarda daha çok problem oluşturabiliyor. Tansiyonda herhangi bir problem yoksa günde 2 – 3 fincan yeşil çay içebiliriz. Bağışıklık güçlendirici bir etkisi var. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar için ıspanak, pazı, karalahana gibi çok koyu yapraklı sebzeleri, K vitamini içeriği çok yüksek olan sebze gruplarını tercih etmiyoruz.”

HAMİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

“Hamilelerin özellikle omega 3 alımı çok çok önemli. Balık grupları, günde en az iki üç tane ceviz, fındık, badem tüketilmesi gerekiyor. Bitki çaylarından özellikle uzak durmak gerekiyor. Hamilelik şekerini bu evrede düzenli beslenmeyle kontrol altına alabiliyoruz. Daha çok dikkat etmemiz gereken kavun, karpuz, muz gibi çok şekerli meyvelerden, kuru meyvelerden, beyaz unlu, şekerli gruplardan uzak durmamız lazım. Evde mümkün mertebe hareket etmeye çalışalım. Düzenli şekilde ara öğünler yapalım.”

“SEBZE VE MEYVELERİ SİRKELİ SUDA BEKLETELİM”

“Özellikle dışarıdan alışveriş yaptığımız zaman gıdaları steril etmek için sirkeli su ile temizlemeye çalışalım. Paketleri dışarda bırakıp ürünleri içeri alalım. Sebze ve meyveleri muhakkak 15 - 20 dakika sirkeli suda bekletelim.”

ŞEKER HASTALARI

“Şeker hastaları beyaz unlu, şekerli gruplardan uzak durmalı, hazır besinleri tercih etmemeli. Evde biraz hareketler yapmalı. Kesinlikle düzenli beslenmeli. Şeker hastalarına bu süreçte çok kısıtlı diyetler önermiyoruz. Üç, dört öğün şeklinde beslenme çok iyi olur. Meyve mutlaka tercih edilmeli, özellikle C vitamini alımını sağlamak lazım. Süt ve yoğurt grubunu tavsiye ediyoruz..”

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız