Eyüpsultan Belediyesi, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Kültür ve sanat

Eyüpsultan Belediyesi kültür sanat etkinlikleriyle de sadece ilçe içinde değil, tüm İstanbul’da ilgi odağı oluyor.

Eyüpsultan’daki tüm kültür sanat faaliyetlerinin toplumun tüm kesimlerinin aktif bir şekilde katıldığı, faydalandığı bir yöntemle gerçekleştirdiklerini belirten Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, şöyle konuştu;

“2014'te söz vermiştik; ‘hayatı sanatla şekillendirecek, medeniyetimizden devraldığımız irfanla yayınlarımızı kuracağız’ demiştik. Bu misyonla; yeni kültür sanat merkezleri inşa ettik. Var olanları yeni bir bakış, yeni bir anlayışla içeriklendirdik.”

Kültür sanatın, yaşadığımız dünyayı anlama, anlamlandırma ve yaşama biçimi olduğunu kaydeden Başkan Aydın, şunları söyledi:

“Kültür sanat hizmetlerine, belediye etkinliklerinden herhangi biri olarak bakılmasını, sanatın sadece sanat için yapılmasını oldum olası kabul etmedim. Bana göre kültür sanat; bir duruş sahibi olmak, bu toprakların hikayesinden başlayarak insanın yeryüzü macerasını anlamaktır, anlatmaktır.

Eyüpsultan Postası'nda yer alan habere göre; Kültür ve sanatta yoksanız, aslında hiçbir yerde olamazsınız. Eyüpsultan, mensubu olduğumuz medeniyetimizin kurucu merkezlerinden biri. Şehrin bu niteliğine uygun olarak medeniyetimizin sözcüsü olmayı öncülüğümüz kabul ettik.

Kültür – sanat faaliyetlerini toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak, herkesin buluşacağı yöntemlerle gerçekleştirdik.

Şehir ve Medeniyet Okulu, Eyüpsultan Araştırma Merkezi, Eyüpsultan Film Akademisi gibi hizmet merkezleriyle kültür sanat faaliyetlerimize derinlik kazandırdık.

Medeniyetimize yakışan etkinliklerle, sesimizi, sözümüzü yükselttik. Bu toprakların hikayesini insanlığa anlattık, anlatmaya gayret ettik.

Medeniyetimizin kalp atışları kültür sanat faaliyetlerimizle artık daha net duyuluyor, Kültür – sanat faaliyetlerinde iyi şeyler oluyor. Daha da iyi şeyler olacak inşallah”

Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi (EKSM)

Eyüpsultan'ın kültür ve sanat hayatının en önemli merkezlerinden biri haline gelen EKSM, her yıl yüzlerce etkinlik ve organizasyona ev sahipliği yapıyor.

Merkezde; her yaştan insanımıza hitap eden sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin gerçekleştirilebileceği bölümler bulunuyor.

Sezon boyunca çocuk ve yetişkin tiyatroları, konserler ve paneller, sergiler, sempozyum ve söyleşilerle kültür ve sanatın nabzı EKSM'de atıyor.

Haliç'in kenarında yükselen Eyüpsultan Kültür ve Sanat Merkezi, 650 kişilik büyük balo salonu, 300 kişilik nikah salonu ve 400 kişilik tiyatro salonu olmak üzere 3 salondan oluşuyor.

Vizyon projelerimizden olan Eyüpsultan Tiyatro Okulu eğitimleri de Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

Mimar Emre Arolat imzalı EKSM, ArkiPARC 2013 Belediye Uygulama Kategorisi'nde ödül aldı.

Hasan Nail Canat Sanat Akademisi

Hasan Nail Canat Sanat Akademisi'ni 2015'te Rami Parkın içinde inşa edildi. İnşa edilen merkeze Hilal Tiyatrosu'nun kurucusu olan ünlü tiyatrocu Hasan Nail Canat'ın ismi verildi.

Akademide sinema, tiyatro, edebiyat ve müzik alanlarında derslikler yer alıyor. 750 m² kapalı alan üzerine kurulu olan Akademinin, 450 m² kapalı alanı ve 300 m² bahçesi bulunuyor.

Hasan Nail Canat Sanat Akademisi; derslikler, söyleşi salonları, atölyeler ve ses odasıyla hizmet veriyor. Belediyemizin kültür alanındaki hizmet markalarından olan Eyüpsultan Film Akademisi (EFA) dersleri burada yapılıyor.

Eğitim Programları: Gitar, Keman, Piyano, Resim, Diksiyon ve Drama

Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi

Kültür sanat dünyamıza yeniden kazandırılan Sertarikzade Kültür ve Sanat Merkezi, 772 m² alanda tüm sanat severlere özel bir mekan olarak hizmet veriyor.

Sezon boyunca tasavvuf sohbetleri ve söyleşileriyle kültür ve irfan damarlarımızı canlı tutan merkez, geleneksel sanatların merkezi olarak tüm Eyüpsultan sakinlerine hizmet veriyor.

Kültür merkezinde, her sene yüzlerce kursiyerimiz 32 hoca ve 3 danışmanla geleneksel sanatlar alanında üst düzey eğitimler alıyor.

Eğitim Programları: Hat, Minyatür, Ebru, Ney, Tanbur, İstanbul Kemençesi, Bendir, Kaligrafi, Ud, Tezhip, Bilimsel Bitki Çizimi

Cafer Paşa Kültür ve Sanat Merkezi

Mimar Sinan tarafından 16.yüzyılda inşa edilen yapıyı, aslına uygun olarak restore edildi. Kültür sanat dünyasına yeniden kazandırıldı. Merkez, on adet küçük sınıf ve “meşkhane” diye tabir edilen bir adet büyük salondan oluşuyor.

370 m² alanda hizmet veriyor. Sezon boyunca yüzlerce etkinlik, program, söyleşi ve musiki meşklerine ev sahipliği yapan merkez; çocuklara yönelik özel programlarıyla da göz kamaştırıyor.

Eğitim Programları: Ebru, Seramik, Cam Üfleme, Osmanlıca, Kaligrafi, Çini

Afife Hatun Kültür Merkezi

Eyüpsultan'ın en önemli tarihi miraslarından olan bu eser restore edilerek 2014'ten bu yana hanımlara özel; kültür, sanat, edebiyat, tarih konulu etkinlik ve eğitim programları ile hizmet vermektedir.

Eyüpsultanlı hanımefendilere özel söyleşi ve seminerler yıl boyunca devam etmektedir.

Eğitim Programları: Diksiyon, Drama, Akıl ve Zeka Oyunu Atölyesi

Göktürk Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi

2015 yılına kadar Belediye Ek Hizmet Binası ile iç içe olan Merkez, belediye birimlerinin yeni yerine taşınmasıyla komple “Göktürk Gençlik ve Kültür Merkezi” olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Merkezde, gitar, keman, piyano, resim, seramik, drama branşlarında, alanında uzman danışman hocalar ve eğitmenlerle Eyüpsultanlı gençlere kişisel yetenek ve kabiliyetlerine göre eğitimler veriliyor.

Ayrıca sezon boyunca çocuk ve yetişkin tiyatroları sahneleniyor. Konserler ve söyleşiler Eyüpsultan'ın kültür sanat hayatına renk katıyor.

Merkezde, 155 kişi kapasiteli çok amaçlı bir tiyatro salonu bulunuyor. Bu salon Eyüpsultan sakinlerine de kültürel faaliyetlerde hizmet veriyor. Ayrıca merkezde; spor salonu, sergi salonu atölyeler, derslikler ve Kitap Kafe de bulunuyor.

Güzeltepe Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi

Güzeltepe Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi 2016'da hizmet vermeye başladı. Bilgi Evi ve Gençlik Merkezi olarak da hizmet veren merkezde; 100 kişilik tiyatro salonu ve 25 kişilik 2 atölye sınıfı bulunuyor.

Merkez; sezon boyunca zengin ve renkli sanatsal etkinliklerle hizmet veriyor.

Eyüpsultan Tiyatro Okulu

Eyüpsultan Tiyatro Okulumuzu, sahne sanatları alanındaki önemli bir boşluğu doldurmak amacıyla kurduk. Tiyatro Okulumuzun misyonu; bu toprakların hikayesini anlatan sanatçılar yetiştirmektir.

Okulda verilen eğitimler; Eyüpsultan'ın kadim değerlerini, eşsiz kültür sanat mirasını esas almaktadır. Okuldan mezun olan öğrenciler, Türkiye'de çok hareketli olan dizi oyunculuğu ve son yıllarda gelişmekte olan özel tiyatrolarda rol alma fırsatı yakalamaktadır. Okulda her dönem 110 öğrenci eğitim alıyor.

Eyüpsultan Kültür Sanat Kurslarına, İstanbul’un Tüm İlçelerinden Katılanlar Var

Mehmet Baycan:

“Başka yerlerde de ud kursları var ama İbrahim Kararoğlu hocamızı çok seviyoruz. Teknik bilgisi çok yüksek bir hocamız, ayrıca dersleri de çok güzel ve keyifli geçiyor. Üç yıldır Sertarikzade'de ud eğitimi alıyorum. Avcılar gibi uzak bir yerden gelmeme rağmen burada olmaktan dolayı mutluyum.”

Pınar Güven:

“Buraya Ataköy'den geliyorum. Beş senedir tanbur çalıyorum, üç senedir de Özer Özel hocamızdan ders alıyorum. Özer hoca bu konuda bir duayendir. Eseri icra etme, süslemeler üzerine eğitimler alıyoruz. Derslerimiz çok faydalı ve keyifli geçiyor.”

Canan Demirer:

“Tezhip eğitimleri almak için buraya Bakırköy'den geliyorum. Ben 20 yıllık İngilizce öğretmeniyim. Mümkün olduğunca bu sanatı öğrenip öğrencilerime de aktarmayı ve onlara bu sanatı sevdirmeyi istiyorum. Daha önce kaligrafi çalışmam olmuştu ama tezhip de çok keyifli. Buraya gelmekten dolayı memnunum, hocamız çok seviyorum, peşini bırakmayı düşünmüyorum.”

Nafiye Erdoğan:

“Buraya Esenler'den geliyorum. Önceden minyatürla uğraşıyordum, desen çizmeyi çok seviyordum, tezhipe de gelerek kendimi geliştirmek istedim. İki gün tatilimiz var ama tatil günümüzde olsa buraya gelmekten keyif alıyoruz.”

Gözde Yıldız:

“Kursa Üsküdar’dan geliyorum. Ben Leyla Kara eğitmenliğinde Yıldız Şale bölümünde minyatür eğitimine başladım. Burada iki senedir eğitim görüyorum. Derslerimiz çok keyifli geçiyor. Burada olmaktan dolayı mutluyum.”

“Eyüpsultan Tiyatro Okulu’nda Çok Güzel Bir Eğitim Alıyoruz”

Mustafa Aryar:

“Eyüpsultan Belediyesinin çok kaliteli çalışmaları var, buranın ilanını görünce gelmek istedim. Kaliteli hocalardan ders alıyoruz, iyi bir eğitim gördüğümüze inanıyorum.”

İsmail Enes Taşdemir:

“Tiyatroya olan ilgimden dolayı Eyüpsultan Tiyatro Okulu'na geldim. Burası gayet güzel, ilgili hocalarımız var. Güzel bir eğitim alıyoruz. İlerde sınavlara girip konservatuvar eğitimi almayı düşünüyorum.”

Emirhan Çalağan:

“Eyüpsultan Tiyatro Okulu'na daha kaliteli zaman geçirmek için geldim. Buranın bana bir çok konuda katkı sağladığını düşünüyorum. Farklı oyunlar ve aktiviteler yapıyoruz. İleride oyunculuk yapmayı düşünebilirim.”