Simurglu çocuklar tüm dünya kültürlerini kucakladı

Düğmeciler Bilgi Evi'nin Simurglu çocukları "Puslu Dünya" etkinliği ile dünya kültürlerini tanıdı hem de giydikleri özel kıyafetler ile farklı dünya kültürlerini canlandırdı.

Simurg bilgi evlerinde ders olarak gösterilen "Dünyayı Tanıtalım" programından çok etkilenen ve dünya kültürlerine ilgi duyan Simurg’un zeki çocukları öğretmenlerinin de yardımları ile "Puslu Dünya" adını verdikleri bir etkinlik düzenledi.

Simurglu çocukların öğretmenleri yardımıyla öğrenmiş olduğu Kızılderili dansı ile başlayan program, birçok ülkeyi gezmiş ve bunu bir yaşayış biçimi olarak benimsemiş olan gezgin Şükran Onuk'un konuşmaları ile devam etti.

İNSAN HER YERDE İNSAN, ÇOCUK HER YERDE ÇOCUK

Dünya kültürlerini ve farklı yaşayış biçimlerini anlatırken insanları asla dinine, ırkına veya yaşadığı bölgeye göre sınıflandırmamak gerektiğini çocuklara anlatan Onuk şöyle konuştu;

"Çocuk her yerde çocuk, kadın her yerde kadın... Herkes gülümserken ve ağlarken aynı şekilde bakıyor. Türkiye'de doğan bir çocukla Japonya'da doğan bir çocuk aynı soruları soruyor.

Bu yüzden insanları sadece insan olarak değerlendirmeliyiz. Kültürlerimizin farklılık göstermesi, birbirimizden farklı olduğumuz anlamına gelmez"

SİMURGLU ÇOCUKLARDAN DANS ŞOV

Renkli anların yaşandığı programda dansları ile geceye damga vuran çocuklar, gecenin sonunda Hint danslarını da sahneye taşıdı.

Velilerin de yoğun katılım gösterdiği gecenin sonunda Simurglu çocuklar hem farkındalıkları ile hem de yetenekleri ile bütün alkışları topladı.