Eyüpsultan Belediyesi, Simurg Dil Evi, Bab-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği

Eyüpsultan Belediyesi Simurg Dil Evi öğrencileri, Yaz Okulu Programı kapsamında Bab-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği’ni ziyaret etti.

Eyüpsultanlı çocuklara ve gençlere yaz tatillerinde hem İngilizcelerini geliştirebilecekleri hem de bir dizi etkinliklerle eğlenebilecekleri bir imkân sunan Simurg Dil Evi; 8 hafta sürecek olan Yaz Okulu Programı kapsamında haftanın bir gününde de çeşitli geziler planlıyor.

Bu gezilerden biri de dünyanın farklı coğrafyalarından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul'da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri veren Bab-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği’ne yapıldı.

GÖNÜLDEN GÖNÜLE KÖPRÜ

Dillerin birbirinden farklı olmasına rağmen, Simurg Dil Evi Öğrencileri ve Bab-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği öğrencileri güzel ve derinden iletişim kurup gönülden gönle bir köprü oluşturdu.

Öğrencilerin, yurt dışından gelmiş misafirlerle İngilizce konuşmaları pratik yapmalarına, dili öğrenmedeki en önemli şeylerden biri olan yanlış yapmaktan korkmadan cümle kurup öz güvenlerinin artmasına imkân sağladı.

Simurg Dil Evi Öğrencileri, aynı zamanda Hindistan, Arnavutluk, Azerbaycan gibi ülkelerden gelen misafirlerin kendi ülkelerini tanıtmaları ile farklı coğrafyalar hakkında daha fazla bilgi edindiler.

Kardeşliğin ve muhabbetin hâkim olduğu etkinlik sonunda bu projenin Simurg Dil Evi ve Bab-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği arasında devam ettirilmesi temennisiyle ziyaret sona erdi.

Simurg Dil Evi hakkında;

Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Simurg 5-25 Yaş Yaygın Eğitim Programı projelerinden biri olan Simurg Dil Evi 2017-2018 Eğitim döneminde Düğmeciler mahallesinde faaliyete geçti.

"Mutlu olan çocuk öğrenir" ilkesiyle oluşturulan eğitim sistemi ile öğrencilerin yabancı dili severek, isteyerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlanıyor.

Simurg Dil Evi'nde öğrenciler, yabancı hocaların eşliğinde eğlenirken öğrenecekleri ve öğrendiklerini hayata geçirecekleri öğrenci merkezli bir sınıf ortamında eğitim görüyorlar.

Simurg Dil Evi'nde oyunla öğrenme, gezerek öğrenme, iç güdüsel ve duygusal öğrenme, öğretirken öğrenme (rehberlik), yarışırken öğrenme, izleyerek ve dinleyerek öğrenme, tematik eğitimle öğrenme, müzikle öğrenme teknikleri kullanılıyor.

Dil Evi'nde eğitim modeli iki kısımdan oluşuyor. Speaking Club'da (konuşma kulübü) konuşma ortamı oluşurken, Aktivite bölümünde konuşulan konular ile ilgili oyunlar oynanıyor, karaoke, film, drama, fahri rehberler etkinlikleri yapılıyor.

Eğitim yöntemi olarak Türkiye’de bir ilk olan Simurg Dil Evi ücretsiz hizmet veriyor.
Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği hakkında;

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na (UDEF) bağlı bir kuruluş olan Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurt dışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul'da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştiriyor.

“Biz Bir Milletiz” sloganıyla yola çıkan Bâb-ı Âlem, misafir öğrenciler için eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler düzenliyor.

Bu sayede farklı coğrafyalardan gelmiş binlerce öğrenciye aynı milletin fertleri oldukları şuuru veriliyor.