Teknoloji Sohbetleri'nde “PARDUS” anlatıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile HAVELSAN'ın öncülüğünde, “Açık Kaynak Yazılımlar” konusuyla BTK'nın Ankara merkez binasında Teknoloji Sohbetleri’nin üçüncüsü, gerçekleştirildi.

'Açık kaynak yazılımları' temasıyla düzenlenen programa Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Eyüpsultan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Necip Aslan ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Programda; Kamu Kurumlarında Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı, Belediyelerde Açık Kaynak Kodlu Yazılım, Açık Kaynak Kodlu Yazılımlara Katkıda Bulunmak ve Akademik Dünya, PARDUS Göç İçin Yardımcı Araçlar konuları konuşuldu.

Eyüpsultan Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Aslan programda yaptığı konuşmada, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın hayata geçirdiği “Açık Kaynak Kod Göç Projesi” ile ilgili bilgi verdi.

Bilgi İşlem Müdürü Aslan ana başlıklar halinde; Neden Açık Kaynak Kodlu sistemlerin kullanılması gerektiği, Açık kaynak koda geçiş süreci, bu süreçteki Üst Yönetim Desteğinin önemi, , Kullanılacak Altyapı Seçimi, Bilgi İşlem Ekibinin Eğitilmesi gerektiği, Analiz ve Planlama çalışmalarının önemi, Kullanıcı Eğitimlerinin önemi Uygulama aşaması ve Açık kaynak kodlu sistemlerin kamuda nasıl yaygınlaştırılabileceği konularını anlattı.

“PROJEYİ BAŞKAN AYDIN HAYATA GEÇİRDİ”

Konuşmasına, projenin Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın projesi olduğunu vurgulayarak başlayan Aslan şunları söyledi; “Projeye başlamaya Belediye Başkanımız Sayın Remzi Aydın ile birlikte karar verdik. Pardus'a geçiş planlarımız 2015 Eylül ayı itibariyle başladı. Lisans maliyetleri, bilgi güvenliği çalışmaları ve yerli milli işletim sistemi konusundaki hassasiyetimiz bizim Pardus kullanma konusunda tercih yapmamızda etken oldu. Test sürecinde farklı donanımlarda sıkıntı çıkıp çıkmayacağı test edildi. Test çalışmaları akabinde sorunlar tespit edildi.”

TİTİZ BİR ÇALIŞMAYLA UYGULAMAYA KONULDU

Konuşmasında yapılan çalışmalarla ilgili detaylara da değinen Aslan şöyde devam etti; “Tüm bilgisayarlar yeni işletim sistemine geçemeyeceği için nasıl bir altyapı kurulacağına kullanıcı ve bilgisayar yönetiminin nasıl yapılacağına karar verilmesi gerekiyor. Önce Bilgi İşlem Teknik Ekibinin Linux ve Pardus konusunda bilgi sahibi olması amacı ile tüm ekibi eğitime gönderdik. Her bir personele 2 hafta süren toplamda 24 saatlik eğitimler verdik. Bu eğitimlerin akabinde 25 soruluk bir değerlendirme testine tabi tuttuk. Testi geçen personele PARDUS işletim sistemini yüklemeye başladık. Tüm bilgisayarlara Libre Ofice kuruldu. Şu an %65 oranında bilgisayar Pardusa geçti.”

Bilgi İşlem Müdürü Aslan konuşmasının sonunda ise açık kaynak kodlu sistemlerin kullanımı ile ilgili tecrübelerini her ortamda paylaştıklarını, Kamu ve özel sektörden bir çok kuruma bu konuyu anlattıklarını, anlatmaya da devam ettiklerini Kamuda Açık Kaynak kodlu sistemlerin kullanımı ile ilgili bir devlet politikası belirlenmesinin gerekliliği ve bununla ilgili somut adımların bir an evvel atılması gerektiğini belirttti.