Turunçgil uzun antenli böcek, mücadele, Eyüpsultan Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü

Eyüpsultan Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, ülkemizde daha önce varlığı bilinmeyen, iç ve dış karantinaya tabi zararlı olan Anoplophora Spp. (Turunçgil uzun antenli böceği) zararlısının ilçede tespit edilmesi üzerine harekete geçti.

Akşemseddin Mahallesi başta olmak üzere yakın bölgelerde gözlenen zararlı ile mücadele etmek üzere ilgili kurumlarla çalışmalar başlatıldı.

Bu mücadele çalışmasında, böceğin zarar verdiği ağacın belirlenmesinin hemen ardından, ağacın ilk etapta ilaçlanması ve devamında gözlenerek gerekiyorsa imha edilmesi gerekiyor.

AĞAÇLAR ÖNCE İKİ KEZ İLAÇLANDI

Çalışmalarda öncelikle ilçede böcek bulunan ağaçlar tespit edildi ve işaretlendi. Her ağaç böceklerden arındırılmak amacıyla farklı zamanlarda iki ayrı kez ilaçlandı. İlaçlama işleminin böcek üzerinde etkili olmaması üzerine kesim işlemleri başlatıldı.

Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri çalışmalarına ilk olarak Akşemsettin Evyap Caddesi üzerinde bulunan TEMAD Anadolu Sitesi bahçesindeki böceklenmiş ağaçlardan başladılar.

AĞAÇ ÜZERLERİNDE YUMURTALARI, İÇLERİNDE KURTÇUKLARI GÖRÜLDÜ

Ekipler, daha önceden yapılan incelemelerde böceklerin bulunduğu tespit edilen ağaçları, çevre güvenliğine alarak birer birer kestiler. Kesilen ağaçların gövdelerinde böceklerin yumurtaları ve açtıkları delikler dikkat çekerken, ağaçların içlerinde ise böceklerin kurtçukları olduğu görüldü.

KESİLEN AĞAÇLARIN YERİNE YENİLER DİKİLECEK

Belirtilen mahallelerde cadde, sokak, cami ve kurum bahçeleri, özel mülk bahçelerinde söz konusu böcek tespit edilerek imha edilen ağaçların yerine, mücadele çalışmaları tamamen bittikten sonra sağlıklı ve söz konusu böceğe dayanıklı türlerin dikimi gerçekleştirilecek.

AĞAÇLARI TAMAMEN KURUTUYOR

Söz konusu zararlının larvaları ağaçların odun dokusunda beslenerek zarar veriyor ve ağacı tamamen kurutuyor. Ağacın gövdesinden çıkış yapan erginlerin oluşturduğu çıkış deliklerinden ya da erginlerin görülmesi ile zararlının varlığı daha kolay tespit ediliyor.

Ergin çıkış delikleri 10-15 mm çapında olabiliyor. Zararlı böcek siyah renkte uzun antenlere sahip, üzerinde beyaz lekeler bulunan 25-35 mm uzunluğunda. Bacaklarının üst kısımları beyazımsı mavimsi bir renkte.

300 metreye kadar uçabilen böcek zarar verdiği bölgenin 50 metre civarındaki diğer ağaçlarda da zarar verdiği gözlendi. Mayıs ve ağustos ayları arasında ortalama 1-3 ay yaşayan ergin böcekler özellikle bu aylarda yoğun olarak gözleniyor.

Zarar yaptığı bitki türler arasında; Acer spp. (Akçaağaç), Aesculushippocastanum( At Kestanesi), Alnus spp. (kızılağaç), Betula spp. (Huş Ağacı), Cornus spp. (kızılcık), Corylus spp. (fındık), Cotoneaster spp. (dağ muşmulası), Crateagus spp.(alıç ağacı), Fagus spp. (kayın ağacı), Ficus spp. , Hibiscus spp., Lagerstromia spp., Mallotus spp., Malus spp. (elma ağacı), Morus spp. (dut ağacı), Platanus spp. (çınar ağacı),Populus spp. (kavak ağacı), Prunus spp. (kiraz ağacı), Pyrus spp. (armut ağacı), Salix spp.(söğüt), Rosa spp. (gül), Ulmus spp. (karaağaç) bulunuyor.

BÖCEĞİ GÖREN VATANDAŞLAR BELEDİYE İLE İRTİBATA GEÇSİN

Özellikle ilçede Akşemsettin bölgesinde rastlanan bu zararlı, park ve yeşil alanlarda, cami, okul ve diğer kamu kurumlarının bahçesinde, apartman ve konutların bahçesinde gözlenmekte ve mücadelesi için hassasiyetle anında Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerine bilgi verilmesi gerekiyor.

Göz ardı edilmesi durumunda Akşemseddin ve Yeşilpınar Mahalleleri başta olmak üzere zararlının ilçe geneline yayılarak çok sayıda ağaç ve çalı türünün zarar görmesine sebep olmasından endişe ediliyor.

Konuyla alakalı belediyenin 444 30 00 no’lu hattı aranarak bilgi verilmesi hususu kamuoyuna, önemle duyurulur.

EYÜPSULTAN’DA ZARARLININ TESPİT EDİLDİĞİ AĞAÇ TÜRLERİ

Acer spp. (Akçaağaç Türleri) (En yoğun rastlanan ağaç türüdür.)

Salix spp. (Söğüt Türleri)

Populus spp. (Kavak Türleri)

Platanus spp. (Çınar Türleri)

EYÜPSULTAN’DA ZARARLININ TESPİT EDİLDİĞİ AĞAÇLARIN MAHALLELERİ

AKŞEMSETTİN MAHALLESİ

Akşemsettin Bulvarı İETT durağı üstü

Cengiz Topel Caddesi Tekel Sitesi Bahçesi

Evyap Caddesi TEMAD Anadolu Sitesi Bahçesi

Emek Sokak. Akşemsettin Parkı

Şehit Öğretmenler İ.Ö.O. Bahçesi

Alperen Caddesi No: 83 karşısı

Cengiz Topel Caddesi Zikri Akın Sitesi bahçesi

Erciyes Sokak. Erdemliler Parkı

YEŞİLPINAR MAHALLESİ

Özden Sokak (Şehit Bayram Kımıl Parkı yanı)