“2024 İETT – İlçe Belediye Buluşmaları”nın ilki Eyüpsultan'da yapıldı

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (İETT), ilçe belediyeleri ile bir araya gelerek toplu ulaşım konusunda problemlerin masaya yatırdığı “2024 İETT – İlçe Belediye Buluşmaları”nın ilki Eyüpsultan’da yapıldı.

Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi’nde Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen “2024 İETT – İlçe Belediye Buluşmaları”na İETT Genel Müdürü İrfan Demet, İETT Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Yılmaz, İETT Genel Müdür Yardımcısı Onur Temürlenk, İETT Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Pınar Mutlu, Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon, Yolcu Hizmetleri ve İletişim Daire Başkanı Alper Yılmaz, Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcıları Tuna Yüksel ve Hasan Karabulut, Eyüpsultan Belediyesi birim müdürleri katıldı.

Toplu ulaşım konusunda yaşanan problemlerin, talep ve beklentilerin görüşülerek ortak bir akılla kısa, orta ve uzun vadede üretilmesi gereken çözüm süreçlerinin konuşulduğu toplantıda ayrıca İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Gençlik Müdürlüğü ilgili yöneticileri, İlçe Jandarma Komutanlığı, muhtarlar, STK’lar ve bölgedeki üniversite yetkilileri de yer aldı.

“BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR TOPLANTI OLDU”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Özmen, “Bugün burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çok güzide bir kurumu İETT Genel Müdürümüzün sevk ve idaresinde kurumun üst yönetimiyle birlikteyiz. Ben bunu çok değerli bir toplantı olarak görüyorum. İETT üst yönetimimiz Eyüpsultan’dan başlayarak bütün ilçe belediyelerimizle katılımcı bir anlayışla sorunlar ve bunlardan doğrudan etkilenen yurttaşlarla birebir konuşmak, tartışmak, kayıt altına almak ve optimum çözümü bulmak konusunda bir irade gösterdiler. Tabi Eyüpsultan ilçemiz kadim bir şehir, tıpkı İETT’nin hem kurumsal yapısı hem geçmiş tarihi itibariyle bizim için nasıl değerliyse bu kadim şehrin de Haliç’ten başlayıp Karadeniz’e uzanan yaklaşık 250 kilometre karelik geniş bir alana sahip olduğunu düşünürsek hem merkezdeki trafik yoğunlukları hem kuzeye doğru uzanan kırsal bölgelerimizi de dikkate aldığımızda üç farklı karakteristiği olan Eyüpsultan ilçesinde yapılmış olması da bizim için çok değerli çok önemli. Sayın Genel Müdürümüz ve üst yönetimimiz Eyüpsultan’ın ihtiyaç ve taleplerini gayet iyi biliyor” dedi.

“GÜNDE BİR ÜLKE NÜFUSU KADAR YOLCULUK GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

İETT Genel Müdürü İrfan Demet ise kronikleşmiş sorunların çözümü için bir araya geldiklerini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“İETT ailesi olarak bugün burada sizlerle birlikte olmak inanılmaz mutluluk verici, İETT Genel Müdürlüğü olarak şöyle bir yola çıktık. İstanbul’daki tüm ilçelere, belediye başkanlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımızın amirlerini yöneticilerini, muhtarlarımızı, üniversitelerimizin değerli yöneticilerini bir araya toplayarak sizlerin ihtiyaçlarını, taleplerini alalım, imkanlar dahilinde kronik sorunlardan başlayarak, genelden özele doğru imkanlar dahilinde neleri iyileştirebiliriz bunun için buradayız. İETT Genel Müdürlüğü 153 yıllık tarihi bir kurum. İstanbul’da lastik tekerlekli ulaşım yüzde 54 seviyesinde ve bu ulaşımın tamamını İETT Genel Müdürlüğü yapıyor. Dünyanın farklı metropollerinde bu işi birkaç kurum yaparken bu tarihi kurum kendi tecrübesi, bilgisiyle bu işi tek başına yapıyor. Günde 832 hatta 6 bin 652 araçla 62 bin sefer yapıyor ve bir günde bir ülke nüfusu kadar 5 milyona yakın yolculuk gerçekleştiriyoruz. Günde 1 milyon 250 bin kilometre yol yapıyoruz. Bu Dünya’nın en geniş çevresi ekvatorun tam 32 katı demektir.”

“EYÜPSULTAN BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ BİR İLÇE”

2024 İETT – İlçe Belediye Buluşmaları’nın ilkini Eyüpsultan’da yapıyor olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını sözlerine ekleyen İETT Genel Müdürü Demet, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun tabiriyle modası hiç geçmeyen bir kentte hizmet ediyoruz. İstanbul her zaman dünyanın gündemindedir. Böyle güzel bir kentin en güzide ilçelerinden bir tanesindeyiz. Tarihi, kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle Eyüpsultan bizim için çok önemli. Hem kıymetli başkanımıza hem Eyüpsultanımıza vereceğimiz hizmet ziyadesiyle en çok bizi memnun edecektir. O yüzden de Eyüpsultan ilçemizden başladık. Ben bu dayanışmanın, toplantının hayırlı olmasını diliyorum. Toplantının sonucunda sizlerden alacağımız taleplerle neler yapacağımızı belirleyip sizlere tekrar duyuracağız ve aldığımız aksiyonları da vatandaşlarımız sahada net bir şekilde hissedecek” şeklinde konuştu.

ALİBEYKÖY AKTARMA PROJESİ

Konuşmaların ardından Ulaşım Planlama Daire Başkanı Yusuf Limon, Eyüpsultan’da taşınan yolcu sayısı, kullanılan hatlar, eklenmesi planlanan hatlar, ilçede devam eden ve yapılması planlanan toplu ulaşım çalışmalarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Alibeyköy Aktarma Merkezi Projesi’ne de değinen Yusuf Limon, projeyle raylı sistem hatları ve birbirleriyle uzun mesafe paralel giden otobüs hatlarının düzenlenerek, güzergah üzerindeki trafik yoğunluğunun azaltılması ve yüksek maliyetli raylı sistem hattı ile otobüs hatları arasında rekabeti engelleyerek kamu kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasının amaçlandığını söyledi. Projeyle birlikte uzun hatlar bölgenin ana bağlantı noktası olan Alibeyköy Metro peron alanında kısaltılarak, peron alanında mahallelere hizmet verecek besleme hatların oluşturulması planlanıyor. Bu kapsamda hat sadeleştirilmesi, merkezi noktalardaki hat yoğunluğunun azaltılması, mahalleler arası tek biletle ulaşım imkanı, mahalleler arası hizmet ve ücret adaleti, sefer sıklığı artışı da planlanıyor.

Eyüpsultan'a Değer Katan Markalarımız