Eyüp'ün Tarihi Merkez Yönetim Planı Çıkarılıyor…

Belediyemiz ve Bilgi Üniversitesi işbirliğinde “Eyüp Tarihi Merkez Yönetim Planı” çalışmasına imza atılıyor.

Belediyemiz ve Bilgi Üniversitesi arasında yapılacak 9 aylık çalışma öncesi protokol imza töreni, 22 Ekim Çarşamba (bugün) Başkanlık Makamı’nda yapıldı. Törene, Başkanımız Remzi Aydın, Başkan Yardımcılarımız, Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Remzi Sanver ve Bilgi Üniversitesi öğretim üyeleri katıldı.

Türkiye’de bu alanda yapılmış ilk kapsamlı bilimsel çalışma olacak Eyüp Kentsel Sit Alanı Tarihi Merkez Yönetim Planı için daha önce Harvard Üniversitesi’nde de bu konuda başarılı projelere imza atmış öğretim üyeleri görev yapacak. Planın alan çalışmasının ardından “Tespit ve Analiz”, “Vizyon Eylem Planının Belirlenmesi” bölümleri gerçekleştirilecek…

Bu süreçte, Eyüp Sultan Tarihi Merkez ve yakın çevresi olarak tanımlanan çalışma alanında yeralan işyerleri, vakıflar, mülk sahipleri, ziyaretçiler ve yaşayanlar gibi, paydaşlarla mevcut durumun sorunlarına ve beklentilerine ilişkin tespit çalışmaları yapılacak.

Bu etapta alana etkisi olan imar, altyapı, ulaşım, turizm, kentsel dönüşüm veya yenileme planları gözden geçirilerek bugüne kadar verilen kararlar irdelenecek. Alana ilişkin yapılmış analitik çalışma sonuçları (örneğin ziyaretçi profilleri, mahallelinin sosyoekonomik profili gibi) değerlendirilecek. Bu çalışma sonrası durum tespit raporu hazırlanarak, vizyon eylem planı oluşturulacak.

Başkanımız Remzi Aydın, Bilgi Üniversitesi yetkililerinin de katıldığı imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin Eyüp’ün tarihi, kültürel, sosyal ve demografik yapısı hakkında çok önemli bilgileri ortaya çıkaracağını, çalışma sonrası birçok yeni güzel projenin hayata geçirileceğini söyledi.

Rektör Prof. Remzi Sanver ise, Bilgi Üniversitesi ile Eyüp Belediyesi arasında daha önceki yıllarda da bu tür bilimsel çalışmalarda işbirliğinin yapıldığını, Eyüp’ün kentsel sit alanı ve tarihi merkez yönetim planı projesine katkıda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.