Eyüpsultan Belediyesi, SİMURG 5-25 Yaş Arası Yaygın Eğitim Programı, Robot Akademi

Eyüpsultan Belediyesi'nin vizyon projeleri arasında yer alan SİMURG 5-25 Yaş Arası Yaygın Eğitim Programı, öğrencilerin kişiliğine, yeteneğine, hedeflerine ve kendilerini keşfetmelerine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda açılan Robot Akademi, ilk sergisini büyük bir etkinlikle açtı.

Nişanca Bilgi Evinde gerçekleşen sergide, birbirinden ilginç ve etkileyici robot çalışmaları velilerin ve ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Yoğun katılımın yaşandığı sergide Robot Akademi öğrencileri yaptıkları çalışmaları büyük bir titizlikle ziyaretçilere tanıttı.

Üç aylık eğitimin ardından teknolojiye meraklı öğrenciler, yaptıkları robotik çalışmalarla yeteneklerini ve düşünme becerilerini daha da geliştirdiklerini ifade ettiler.

Geleceğin yazılımcılarının yetiştirildiği Robot Akademi'de öğretmen olan Esra Soylu akademi hakkında şunları söyledi:

“Öğrenciler beş farklı atölyede eğitim aldılar. Üç aylık eğitim sonunda projelerini sergiliyorlar. Altmışa yakın projemiz var. İkinci dönem hedefimiz hem turnuvalara hazırlanmak hem de daha üst düzey projeler ortaya çıkarmak.”

YAŞAMI KOLAYLAŞTIRAN PROJELER

Robot Akademi öğrencisi olan Emirhan Şanlı, tasarladığı klavye eldivenle tuşlu klavyelere dokunmadan elimizle yazı yazılacağını söyledi.

Akademiden oldukça memnun olduğunu, projelerini daha da geliştirebileceklerini ifade etti.

Sergide, insanların boyunun robotik sistemle daha kolay ölçüldüğü, telefona bağlı ses sistemiyle aydınlatıcıların “açıl susam açıl” diyerek açılması, “kapan susam kapan” diyerek kapanması dikkat çeken projeler arasındaydı.

Öte yandan, parklanmanın günümüzde devam eden sorunlar arasında yer alması çocukların projelerine de yansıdı.

Park sensörü geliştiren öğrenciler park yapılan yerin doluluk oranını gösteren proje tasarlayarak park sorununa geliştirici çözümler sunmayı hedefliyor.

Robot Akademi sergisini ziyaret eden veliler de tasarlanan projeleri oldukça beğendi.

Velilerden Şengül Arabacı memnuniyetini şu sözlerle ifade etti:

“Benim de ikizlerim Robot Akademi'ye geliyorlar. Onlar için çok güzel bir sosyal faaliyet oluyor. Hem zihin açıcı hem de okullarında başarılarını daha çok artırdı. Böyle bir imkanı çocuklarımıza sunduğu için Eyüpsultan Belediyesi'ne çok teşekkür ediyoruz.”

Sergi sonunda yüz yirmi öğrenci Robot Akademi Sertifikası almaya hak kazandı.