"Sultanu'ş Şuara" dualarla anıldı

"Sultanu'ş Şuara" unvanına sahip üstad Necip Fazıl Kısakürek vefatının 35'inci yılında, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın katılımıyla düzenlenen bir programla anıldı.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından, Necip Fazıl Kısakürek'in Eyüp Sultan Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen anma programına Başkan Remzi Aydın ile birlikte Eyüpsultan Müftüsü Mustafa Mesten ve çok sayıda Eyüpsultanlı genç katıldı.

Programda ilk olarak Eyüp Sultan Camii Müezzini Hasan Tok Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulundu. Ardından Müftü Mesten dualar etti.

“SADECE FİKİR ADAMI DEĞİL AYNI ZAMANDA BİR AKSİYON ADAMIYDI”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın programda yaptığı konuşmada Necip Fazıl'ı son zamanlarında tanıdığını, o zamanlar 17 – 18 yaşlarında genç delikanlı olarak, izinden yürümeye çalışan bir öğrenci olarak kendisiyle tanışma fırsatı bulduğun belirterek şöyle devam etti:

“Vefatının ardından kabrine defnedildiği gün de buradaydım. Üstadı tanımış olmak benim için ayrı bir bahtiyarlık, ayrı bir mutluluk. Necip Fazil gerçekten günlerce, sayfalarca anlatılacak kadar özellikleri olan bir insandı. Türk Milleti için, ümmet için, gençlerimiz için, kültür hayatımız için örnek ve önder bir insan olduğunu düşünüyorum. Öncelikle üstad bir fikir adamıydı. Gerek siyasi, gerek kültür, gerek medeniyet düzleminde çok isabetli fikirler üreten bir insandı. Sadece fikir adamı değil aynı zamanda bir aksiyon adamıydı. Bütün hayatı mücadeleyle geçti.

Bu da üstadın bize örnek olması gereken bir yönüdür diye düşünüyorum. Bir başka özelliği de bütün bu mücadelesini sanat vasıtasıyla yapmasıydı. Onlarca sanat eseri ortaya koydu. Bir başka özelliği de batı karşısında, popüler kültür karşısında, kendi köklerimizin yegane dayanmamız gereken nokta olduğunu vurgulayan, batı karşısında komplekslerimizden arınmamızı sağlayan bir yaklaşım içinde olması. Bu gün yaşadığımız bir çok sıkıntıyı üstad o zamanlarda görmüş, ifade etmiş ve çok kişinin sindiği, kaçtığı zamanlarda 'Ben varım' diye ortaya çıkmış, mücadele etmiş bir şahsiyet. Üstaddan alacağımız çok şeyler olduğuna inanıyorum”

Bu arada Eyüpsultan Belediyesi tarafından Necip Fazıl ile ilgili olarak Eyüpsultan Meydanı'nda akşam saatlerinde Prof Dr. Bayram Ali Çetinkaya'nın konuşmacı olarak katıldığı “Bir aksiyon ve çile adamı” isimli program ve Zal Mahmut Paşa Medresesi Kitabiyat Merkezi'nde Ekrem Kaptan'ın konuşmacı olarak katıldığı “Bir şiir adamı Necip Fazıl” isimli program düzenlendi.