“Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi”

ÜCRETSİZ

“Azaltılmış toprak işleme ve kompost uygulaması eğitimi”

200 kişiye (tarımsal faaliyet yürüten çiftçilere ve/veya tarıma ilgi duyan üreticilere, vatandaşlara)

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2021 Yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı (TR10/21/YEP/0126) kapsamında Eyüpsultan Belediyesi liderliğinde, Kadir Has Üniversitesi ortaklığında yürütülmekte olan “Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi” projesi ile toplam 200 kişiye (İstanbul ilçelerinden tarımsal faaliyet yürüten çiftçilere ve/veya tarıma ilgi duyan üreticilere, vatandaşlara) “Azaltılmış toprak isleme ve kompost uygulaması” eğitimi verilecektir.

Eğitimler Eyüpsultan İlçesi’nde “Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi”nde gerçekleştirilecek ve 5 güne yayılacaktır. Sabah ve öğleden sonra oturumu şeklinde yüzyüze düzenlenecektir.

Eğitim yeri: Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Cad. No:5 Göktürk/Eyüpsultan

Eğitim Tarihleri:

Tarih

Saat

1. Grup

23 Şubat 2023 PERŞEMBE

10.00-16.00

2. Grup

25 Şubat 2023 CUMARTESİ

10.00-16.00

3. Grup

2 Mart 2023 PERŞEMBE

10.00-16.00

4. Grup

4 Mart 2023 CUMARTESİ

10.00-16.00

5. Grup

25 Mart 2023 CUMARTESİ

10.00-16.00

EĞİTİM İÇERİĞİ:

İlk adımda katılımcılara azaltılmış toprak işleme eğitimi teorik ve simulasyon olarak sınıf ortamında verilecek olup, azaltılmış toprak işleme nedir, doğa, toplum ve ekonomik açılardan neden önemlidir, uygulama yöntemleri ve Dünya ve Türkiye’den örnekler gibi ana başlıklar halinde ele alınacaktır. İkinci adımda aktif öğrenme kapsamında katılımcılara yağış simülasyonu gösterimi yapılacaktır. Bu gösterimde azaltılmış toprak işleme yapılmış toprak numunelerinden faydalanarak azaltılmış toprak işlemenin erozyon, toprağın su emme kapasitesi, yer altı su kaynaklarını beslemesi ve toprağın su geçirgenliği gibi etkenler üstündeki olumlu sonuçları gösterilecektir.

Toprak sağlığı vurgusuyla ele alınacak kompost eğitimi de iki temel adımda işlenecektir. İlk adımda, kompost eğitimi teorik olarak kompost nedir, kompostun tarımsal sistemler açısından önemi, toprak besin ağı ve kompost ilişkisi, kompost uygulama yöntemleri ve çeşitleri nelerdir ve kompost nasıl kullanılır başlıklarında ele alınacaktır. İkinci adımda aktif öğrenme ortamı oluşturarak katılımcılarla beraber kompost uygulamaları yapılacaktır.

EĞİTMEN:

Edwin Junior Clarke 12.09.1980 İzmir doğumludur. İktisat lisansını İngiltere’de tamamlamıştır. Onarıcı tarım, bütüncül yönetim, yağmur suyu hasadı ve sürdürülebilir yerleşimler oluşturma konularında danışmanlık ve eğitim veriyor.

2014’den bu yana onarıcı tarım yöntemleri ile toprak sağlığını ve çiftlik ekosistemlerini geliştirmek için çalışmaktadır. Bütüncül yaklaşımı ile çiftlikler ve arazi yönetimi yapan ve gıda güvencesi sağlamaya çalışan organizasyonlarla birlikte çalışarak Aydın, İzmir ağırlıklı olmak üzere ülke genelinde daha verimli araziler, sağlam çiftlik ekonomileri ve dirençli su havzaları yaratabilmek için destek sağlamaktadır.

Danışmanlık yaptığı projeleri arasında başlıca sivil toplum kuruluşları, kurum ve çiftçiler gelmekle birlikte 3,5 hektarlık arazisinde 2016’dan bu yana Potlak Onarım adı altında yaygınlaştırmaya çalıştığı onarıcı tarım faaliyetlerini sürdürmektedir.

2010 yılına kadar iki ayrı firmada dış ticaret departmanlarında görev almış ve 2010 yılında entansif çalışan bir süt keçisi çiftliği işletmesi kurmuştur.

2014 yılında, Savory enstitüsü Türkiye gözesi olan Anadolu Meraları’ndan Bütüncül Yönetim eğitimi almasıyla birlikte, dezavantajları hakkında çok şey öğrendiği entansif hayvan işletmeciliğini terk etmiş, onarıcı ve bütünsel üretim biçimlerine yönelmiştir. O zamandan beri Edwin, tarımda onarıcı uygulamaları benimseyerek yaygınlaşmasını hedefliyor ve çiftçilerle birlikte çalışıyor.

WWF_TR'nin 2018'den bu yana Aydın şehir ilçelerinde Yağmur Suyu Hasadı ve Pamukta Onarıcı tarım projelerinde yer almaktadır. Bütüncül Yönetim uygulayıcısı ve danışmanı olan Edwin, ayrıca Savory Enstitüsü akrediteli EOV (Ekolojik Çıktı Doğrulama) gözlemcisi olarak çalışmaktadır.

Agro-ekoloji / Ekolojik Tasarım eğitimleri aşağıda sıralanmıştır:

Toprak Yapılar Atölyesi – Penny Livingston, 2012 • Bütüncül Yönetim 1. Modül Eğitimi – Owen Hablutzel / Anadolu Meraları, 2014 • Holistic Management Advanced Training (Savory Institute), Anadolu Meraları Hub, http://www.anadolumera.com Çanakkale, Turkey, 2014 • Keyline Design Başlangıç Eğitimi – Owen Hablutzel, 2014 • Permakültür Tasarım Sertifika Eğitimi – Mustafa Bakır / Iraz Candaş, 2016 • Dönümhattı Tasarımı İleri Düzey ve Uygulamalı eğitimi, Owen Hablutzel, Potlak Onarım, 2019 • Rainwater Harvesting for Microclimate Management, DAGRI University of Florence (coorganised with the Centre for Microclimate Management, MetaMeta and the Flood Based Livelihoods Network Foundation), 2019 – 2020 • Ecological Outcome Verification (EOV) Hub Verifier Training Course, Savory Institute, 2020 • Holistic Management Comprehensive Course for Accredited Professionals, Ocak-Haziran 2021

Gerekli Bilgiler