Alibeyköy'ün 30 Yıllık Berber Ustası: Suat Canlı

Eyüpsultan Postası, yıllardır Eyüp’te yaşayan, burada esnaflık yapan ayakkabıcı, terzi, yorgancı gibi zamana ve gelişen teknolojiye meydan okuyan esnaflarımızla söyleşiler yapıyor.

Eyüpsultan Postası'nın yolu bu ay, yıllar geçse de her daim geçerliliğini koruyan, halen usta çırak ilişkisine dayanan mesleklerden biri olan berber dükkanına düştü.

Berber dendiği zaman ilk akla hep bilindik şu espri gelir; üç şeyi kısa kes “saçı, sakalı ve muhabbeti” diye.

Eyüpsultan Postası, 30 yılı aşkın süredir berberlik yapan Suat Canlı ile mesleği üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Alibeyköy'de Namık Kemal Caddesi üzerindeki dükkanında daha 10 yaşındayken başladığı mesleğini aynı heyecan ve şevkle devam ettiren Canlı, “İlkokul yıllarında babama yardım etmek amacıyla abimle birlikte dükkana gelirdik. Ortaokulu bitirdikten sonra bu mesleği yapmaya karar verdim. O gün bu gündür makası ve tarağı elimizden düşürmedik” diyor.

SUAT CANLI: MESLEKTE DEĞİŞEN TEK ŞEY SAÇ MODELLERİ

Yıllar geçse de berberlik mesleğinde kullanılan aletlerin ve kesilen saç modellerinin dışında değişen bir şeyin olmadığı söyleyen usta berberin en büyük sıkıntısı ise çırak bulamamak.

“Bir berberin usta olabilmesi için bu işe en az altı yedi yılını vermesi lazım” diyen Suat Canlı şöyle devam ediyor;

“Zaten çırak zor buluyoruz, bulduğunuz çırak da yanınızda en fazla bir sene çalışıp gidip kendi dükkanını açıyor. Şimdiki çırağım Suriyeli, üç yıldır yanımda çalışıyor. İlk geldiğinde Türkçe’yi zor konuşuyordu.

Ona hem mesleği hem Türkçe’yi öğrettim. Bunun dışında iki çırak daha yetiştirdim ama onlar da üniversiteyi kazanınca ayrıldılar. Çırak bulamamanın dışında en büyük sıkıntılarımızdan birisi de aynı sokakta her 500 metrede bir açılan berber dükkanları.

Bu caddeye ilk geldiğimde iki tane berber vardı şimdi yedi tane. Bir caddede en fazla üç tane berber dükkanı olmalı”

SUAT CANLI: EN ÇOK SİYASET VE FUTBOL KONUŞULUYOR

Kahvelerden sonra muhabbetin en bol olduğu yerlerden birisi de berber dükkanlarıdır. Kendisinin de muhabbet etmeyi sevdiğini söyleyen Canlı şu açıklamalaları yapıyor;

“Genelde muhabbeti ben açarım, nerden geliyorsun, nereye gidiyorsun, memleket neresi, ne iş yapıyorsun diye..

En çok futbol, siyaset ve ekonomi konuşulur. Kahvelerden sonra memleketin en çok kurtarıldığı yer berber koltuğudur. Döviz ne olmuş, bu sene kim şampiyon olacak... Her türlü muhabbet yapılır burada”

SUAT CANLI: GENÇLER RONALDO, KIVANÇ TATLITUĞ VE KENAN İMİRZALIOĞLU'NUN SAÇ MODELLERİNİ TERCİH EDİYOR

Zamana ve gelişen teknolojiye ayak uyduran berberlik mesleğinde değişen tek şey saç modelleri.

“Bundan yirmi- otuz yıl önce uzun saç ve uzun fauller modaydı”diyen Suat Canlı şunları söylüyor:

“Şimdiki gençler daha çok subay tıraşı dediğimiz kısa saç modellerini tercih ediyor. Bir dönem Amerikan traşı popülerdi, her sene farklı bir model çıkıyor.

Gençler daha çok Ronaldo'nun saç kesim modelini istiyor. Türkiye'de ise Kıvanç Tatlıtuğ ve Kenan İmirzalıoğlu'nun saç kesim tarzlarını takip ediyorlar.”

ADRES: Namık Kemal Caddesi No:4 Alibeyköy/İstanbul