Eyüp Belediyesi ve İŞKUR işbirliği ile Eyüp'te vasıfsız işsiz kalmayacak

Eyüp Belediyesi ile İŞKUR arasında “İstihdam Hizmetlerine İlişkin Hizmet Noktası Protokolü” imzalandı. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ile İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun’un imzaladığı protokolle vatandaşlar, iş ve işsizlikle ilgili konularda bundan böyle Eyüp’te oluşturulacak hizmet noktasına başvurabilecekler. Ayrıca işverenin talebi doğrultusunda oluşturulacak kurslarla vasıfsız kişilere meslek edindirilerek işe girmeleri sağlanacak.

Eyüp Belediyesi İŞKUR ile imzaladığı protokolle işsizlikle ilgili çok önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Nitelikli eleman sıkıntısını ortadan kaldıracak proje ile vasıfsız kişiler, işverenin talebi doğrultusunda meslek edindirme kursları açılarak eğitim alacaklar. Eğitim alan personelin bir meslek edinerek böylece bir işe girmesi sağlanacak.

Proje ile ilgili olarak Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde imza töreni düzenlendi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun’un imzaladığı protokolle, Eyüp’te işsizlik sorununun ortadan kaldırılmasını hedefleniyor. İmza töreni öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, ülkemizde genç bir nüfus olduğunu ancak bu genç nüfusun arasında işsizlik oranının da oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Eyüp Belediyesi ile İŞKUR’un ortak bir çalışmasını protokolle resmiyet kazandıracağız. Bizim ülkemizde genç bir nüfus var ancak gençlerimiz arasında işsizlik de yüksek. İşverenlerimiz eleman bulamıyorum diyor ama işsizlik ordusu var. Bu işi yerelden çözmek için harekete geçtik ve Eyüp Belediyesi‘nin sınırları içerisinde ikamet eden kimselerin eğer bir iş arıyorlarsa ilk başvurdukları yer belediyeler oluyor. Biz hem belediyemizle İŞKUR Hizmet Noktası’nı oluşturup, önce bu insanların resmi kayıtlarını oluşturacağız, onun ardından da bu insanlara bir vasıf kazandıracağız” dedi

“5 İŞLETMEDEN 1’İ ELEMAN BULAMIYORUM DİYOR”

Nitelikli eleman konusunda yaşanan sıkıntılara da değinen Coşkun, “İstanbul’daki her 5 işletmeden 1’i ‘Ben eleman bulamıyorum’ diyor ama her 3 işyerinden biri de ‘Ben istediğim nitelikte eleman bulamıyorum’ diyor. Bizde işsiz var, yoğun bir başvuru var ama işverenin talebini karşılayan işgücü olmadığından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Eyüp Belediyemizle, Eyüplülerle Eyüp Belediyesi’nin belirlemiş olduğu merkezlerde insanları eğitimlerden yararlandırıp onlara destek sağlayacağız. Eyüp Belediyesi’nin hizmet noktasında çalışan personele, İŞKUR hizmet noktasındaki personelin bütün yetkilerini vereceğiz. İstanbul’da hangi meslekte iş var, işveren hangi elemanı arıyor bunların tamamını görecek ve yardımcı olacaklar. İşverenlere yönlendirmeler yapacaklar. İşverenin istediği nitelikte elemanların bu kurslarda yetiştirilip onlara takdim edilmesi hususu da var. Başkanımız Remzi Aydın da bu işin altına elini koydu. Kendi imkanlarını, personelini bu iş için ortaya koydu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu noktalarda işsiz kalmış kişiler de bu noktamızda kendisiyle ilgili hakları, işsizlik maaşı gibi konuları başka bir yere gitmeden öğrenmiş olacak. Eyüplü bu hizmet noktamıza başvurduğunda tüm bilgilere sahip olmuş olacak. İŞKUR’un bütün projelerinden 15 yaşını doldurmuş herkes yararlanabilir. Sadece emekliler yararlanamıyor. Eğitimle ilgili bir belirlememiz yok, lise ya da üniversite diye. O husus işverenle işçi arasındaki konu” şeklinde konuştu.

BAŞKAN AYDIN; “İSTİHDAMA VE SOSYOEKONOMİK YAPIYA DESTEK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da yaptığı açıklamada, insanların pek çok konuda ilk olarak belediyelere başvurduğuna dikkat çekerek, “Gerçekten insanımız belediye başkanlarına, belediyemize başvurup her konuda sıkıntılarına çözüm istiyorlar. İşsizlik de bu konulardan bir tanesi. Her gün onlarca taleple karşılaşıyoruz. Takdir edilir ki, bizim belediye imkanları ile bu taleplerin hepsini karşılamamız mümkün değil. Belki gizli işsizlik diyebileceğimiz nitelikli iş gücü eksikliğini hissediyoruz. O anlamda bir eleman arayışı da var. Bu konuda hükümetimizin ve İŞKUR’un çok önemli çalışmaları var. Biz bir köprü vazifesi göreceğiz. İstihdama ve sosyoekonomik yapıya destek olmaya çalışıyoruz. En önemli kıymetimiz olan insan kaynağını, efektif ve proaktif bir şekilde harekete geçirerek istihdamı arttıracağız. Umarım hep birlikte bereketli çalışmalar yaparız” dedi.

AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ise yapılan protokolün önemine dikkat çekerek, “Gerçekten devletimizin bütün kurumlarının el birliği ile yaptığı çalışmaların bir örneğini Eyüp’te yaşayacağız. Ben bu manada hem belediyemize hem İŞKUR müdürümüze teşekkür ediyorum. İşçi ve işvereni buluşturup gereken eğitimleri de vererek ülkeye katkı verilecek. Ben bunun için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan törenin ardından Eyüp Belediyesi ile İŞKUR arasında İstihdam Hizmetlerine İlişkin Hizmet Noktası Protokolü imzalandı. Törene Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcı Ahmet Turan Koçer, İŞKUR yetkililerinin yanı sıra çok sayıda şirket temsilcisi de katıldı.