Kaptanpaşa Camii, İBB Mevlüt Uysal, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın

Restorasyonu tamamlanan Kaptanpaşa Camii kılınan ilk cuma namazı ile ibadete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ve AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı Adem Koçyiğit camide cuma namazını cemaatle birlikte kıldılar.

Cuma namazının ardından cami avlusunda gerçekleştirilen açılış programına muhtarlar ve çok sayıda vatandaş da katılırken Eyüpsultan Vaizi Ersoy Koyuncu tarafından dualar edildi. Duaların ardından ise vatandaşa aşure ikramı yapıldı.

Başkan Uysal programda yaptığı konuşmada, Ramazan ayı gibi mübarek olan Muharrem ayı içinde Kaptanpaşa Camii’nin açılışını yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, vatandaşların Muharrem ayını ve Aşure Günü’nü tebrik etti.

Ecdadımızın bizlere çok güzel eserler bıraktığına dikkat çeken Başkan Mevlüt Uysal, şöyle devam etti;

“Bu eserleri korumak, kollamak idare olarak bizlerin görevi. Canlı tutmak da mahalleliler olarak sizlerin görevidir. Dua edelim ki, mübarek Muharrem ayı hürmetine görevini tam yapanlardan olalım.

İnşallah birlik, beraberlik içerisinde bu güzel eserleri daha da güzelleştirmeye, Eyüpsultan ilçemizi ve İstanbul’umuzu daha da güzelleştirmeyi hep beraber sağlayacağız”

Program sonrası caminin içini de gezen Başkan Uysal ve Başkan Aydın, restorasyon sırasında bulunan ve Bahriye Nâzırı Hasan Hüsnü Paşa’ya ait olduğu düşünülen ‘Kaptanpaşa’nın Gemisi’ isimli resmi inceledi.

Başkan Mevlüt Uysal ve Başkan Aydın daha sonra Eyüpsultan Merkez Mahalle Muhtarlığı’nda muhtar Merve Durmaz’ı ziyaret etti, down sendromlu çocukların çalıştığı Zahir Kafe'de oturarak çocuklarla sohbet etti.

Sonrasında ise Başkan Uysal ve Başkan Aydın'a Eyüpsultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) binasında çalışmalarla ilgili sunum yapıldı.

451 YILLIK CAMİ YENİDEN İHYA EDİLDİ

Eyüpsultan Vapur İskelesi karşısında, İskele Caddesi üzerinde yer alan cami “Cevrî Usta”, “Hacı Mahmud”, “Büyük İskele Camii” adlarıyla da anılıyor.

Hadikat’ül-Cevâmi’ye göre “Eyüp İskelesi Mescidi Gürcü asıllı el-Hac Mahmud Ağa tarafından 1567 yılında inşa edildi. Sultan Mahmud Hân’ın Hazinedarı Cevrî Usta’nın vasiyetiyle, vefatından sonra Şehremini Hayrullah Efendi tarafından 1819 tarihinde yenilendi. Bozcaadalı Hasan Hüsnü tarafından 1900’de son halini aldı.

Cami, ahşap tavanda tuval üzerine kalemişi süslemeleri ile sanatsal açıdan dikkat çekiyor.

Caminin restorasyon çalışmaları sırasında, sonradan yapılı sıvaların kaldırılması (raspa) ile ortaya çıkan ve camiye son halinin verilmesini sağlayan, Bahriye Nâzırı Hasan Hüsnü Paşa’ya atfen, ‘Kaptanpaşa’nın Gemisi’ olduğu düşünülen, üzeri boyalarla kaplı, bir gemi resmi de bulundu.

Resmin orijinal hali korunarak, Bilim Kurulu kararı ile ve Ressam marifetiyle Konservasyonu (bakımı) yapıldı ve cami girişinde Son Cemaat Mahalli’nde, koruma amaçlı olarak üzeri cam ile kaplı şekilde sergileniyor.