Oryantiring yarışları finali Eyüpsultan'da yapıldı

İstanbul Oryantiring Günleri kapsamında düzenlenen “İstanbul 5 Gün Oryantiring Yarışması”nın 14'üncüsü Eyüpsultan Belediyesinin desteğiyle gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en büyük oryantiring organizasyonu olarak nitelendirilen yarışlara 3 kıtadan, 15 ülkeden, 350 kadın ve erkek sporcu katıldı. Beş ayrı etap halinde koşulan 5 gün yarışlarının son etabı Kemerburgaz ormanlık alanda düzenlendi. Yarışlarda sporcular için olduğu kadar oryantiring ile yeni tanışacaklar için de açık parkurlar oluşturuldu.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın da etkinliğe katılarak sporcuların heyecanına ortak oldu. Başkan Aydın, toplam 43 kategorinin bulunduğu İstanbul 5 Gün yarışları bitiminde düzenlenen törenle ilk üçe giren sporculara madalyalarını ve hediyelerini verdi.

Madalya töreni öncesi bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın, “Bütün sporcu kardeşlerime Eyüpsultan'da böyle bir yarışmayı gerçekleştirdikleri için teşekkür ediyorum. Bu sene yarışmaya ikinci kez ev sahipliği yapıyoruz. İnşaallah yarışmaların, etkinliklerin artarak devam etmesini temenni ediyorum. Eyüpsultan güzel bir belde, oryantiring yarışları için parkur oluşturacak yerlere sahip. Kazananları tebrik ediyorum, bir sonraki yarışmada görüşmek üzere diyorum” dedi.

Etkinlikte Başkan Aydın'a İstanbul Oryantiring tişörtü hediye edildi.

ORYANTİRİNG NEDİR, NASIL YAPILIR?

Bir doğa sporudur. Size verilen bir harita ile, arazide ilerleyerek, işaretli hedefleri en hızlı şekilde bulmak üzerine kurulu bu sporda hızlı koşmak yetmez. Koşarken düşünebilmek, strateji kurmak, nereye, hangi rotadan koşacağına karar vermek çok daha önemlidir. Genellikle ormanlık alanlarda yapılan oryantiring, kaybolma duygusunu yenmeyi, muhakeme ve 3 boyutlu düşünme yeteneklerini arttırmayı sağlayan, benzersiz bir spordur.