Aile ve İletişim Semineri…

“Çocukların hata yapmalarına izin verin, devamlı söz dinleyen çocuklar büyüdüğünde iyi bir yetişkin olamaz”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Büyük Osmanlı Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği’nde Eyüp Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Sosyal Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle “Aile ve İletişim” Semineri düzenledi.

Uzman Psikolog Kübra Saral’ın verdiği seminerde, aile içi iletişimde yaşanan sorunlar masaya yatırıldı ve çocukların eğitimi üzerinde duruldu. Çocuklardaki inat ve ısrarcılığın anne ve babanın yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını söyleyen Saral, çocukların hata yapmalarına izin verilmesi gerektiğini, devamlı söz dinleyen çocukların büyüdüğünde iyi bir yetişkin olamadığını ifade etti.

Çocuklarla iletişimin, çatışmadan uzak, işbirliği çerçevesinde tutarlı davranışlarla yürütülmesine dikkat çeken Kübra Saral, kardeşler arasında arabuluculuk, yeri geldiğinde hakemlik yapılması ve tarafsız davranılması gerektiğinin altını çizdi.

Geniş ailelerde büyük anne ve baba ile ebeveynlerin çocuklar arasındaki davranış değişikliğini dengede tutmak gerektiğini belirten Saral, çocukların okullarda sıkı bir kural çizelgesinden çıktığı için eve geldiklerinde onlarla vakit geçirilmesi ve rahat bir ortam sağlanmasının önemli olduğunu söyledi.