İdris-i Bitlisi Tepesi,  Piyer Loti, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüpsultan'ın çok sayıda ziyaretçi alan İdris-i Bitlisi Tepesi ve Pierre Loti bölgesi ile ilgili isim değişikliği konusunda açıklamalarda bulunarak, konu ile ilgili yıllar önce çalışmalar başlattıklarını ve konuyu yakından takip ettiklerini belirtti.

Başkan Remzi Aydın bu konuda şu ana kadar kendisine ulaşmış resmi bir talep olmadığını ama konuyu çok iyi bildiğini söyleyerek açıklamasına şöyle devam etti;

“Pierre Loti diye resmi bir cadde veya sokak ismi yok. Dolayısıyla değiştireceğiniz resmi bir isim yok. Pierre Loti halk arasında zamanla sosyolojik bir vaka olarak oluşmuş, bu şekilde halk arasında yaygınlaşmış, o şekilde tanınagelmiş bir isim aslında. Büyükşehir Belediyemizin resmi olarak yapacağı işlem yok.”

ESTAM'LA BİRLİKTE ZAMAN İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞECEK”

“Bu bizim ESTAM projesi gibi zihinsel dönüşümü sağlayacak bir projenin uygulanmasıyla, zaman içerisinde bu farkındalığı oluşturarak tedricen gerçekleştirilecek olan bir dönüşümdür diye düşünüyorum.

ESTAM projesi aslında bizim tarihi kimliğiyle gelmiş eserlerimizi, mekanlarımızı, kavramlarımızı, değerlerimizi yeniden açığa çıkartalım, yeniden günümüze uyarlayalım, günümüzün ilhamına sunalım öngören bir yaklaşım.

ESTAM sadece fiziksel bir proje değil, zihinleri inşa, zihinleri yeniden dönüştürmeyi amaçlayan bir projeden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu olacaktır ama bir süreç içerisinde, zaman içerisinde olacaktır. Biz bunun olmasını istiyoruz, olacağını da öngörüyoruz. Bu sosyolojik bir vaka olduğu için bunu dayatmayla yapamazsınız.”

ÇOK SOĞUKKANLI BAKIYORUZ”

“Proje devam ettikçe yavaş yavaş başka projeleri tetikleyecek, o tetiklenen projeler gerçekleştikçe başka algılar, başka kabuller oluşacak, başka süreçler işleyecek. Bu kültür dönüşümüyle olacak bir şey.

Bunun bilincindeyiz, çok soğukkanlı bakıyoruz. Konuyu yakından takip ediyoruz. Eyüpsultan Belediyesi olarak ve Büyükşehir Belediyesi olarak her şeyin farkında olduğumuzun ve gereğini yaptığımızın vatandaşlarımız tarafından bilmesini arzu ediyoruz.”