Başkan Aydın Libyalı Konuklarıyla Deneyimlerini Paylaştı

Başkan Aydın, Libyalı Konuklarını Ağırladı

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın Libya’dan gelen misafirlerini ağırladı. Libya’daki bazı şehirlerin belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve işadamlarından oluşan heyet, Başkan Aydın’dan Eyüp ilçesinin yanı sıra Türkiye’deki belediyeler ve yerel yönetim - sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliği konularında bilgi aldı.

Libya heyetinde bulunan Sabratha Belediye Başkanı Hatim Mustafa Amir, Türk insanın hem Osmanlı döneminde hem de Türkiye Cumhuriyeti döneminde Libya için çok önemli fedakarlıklar yaptığını belirterek, “Çanakkale’de şehit olan Libyalılar da vardır. Bu da bizim ortak bir tarihimiz ve ortak bir geleceğimiz olduğunu gösteriyor. Libya’da son zamanlarda sıkıntılı günler geçiriyor. İnşallah kısa zamanda bu sıkıntılı günleri atlatacağız. Bu da dost ülkelerin, sizlerin desteğiyle olacaktır. Biz ülke olarak bu sıkıntılar bitinceye kadar beklemeyeceğiz. Belediye başkanları olarak bizler projelere başlamak istiyoruz. Bu sebeple Libyalı birkaç belediye başkanı olarak Türkiye’ye geldik. Sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar yaptık. Aynı zamanda bazı belediyeleri ziyaret etmek istedik. Eminim ki bu görüşmelerin iki ülke adına çok yararları olacaktır. Sizin deneyimlerinizden yararlanmak istiyoruz. En kısa zamanda Libya eski günlerine dönecek ayakları üzerinde duracaktır” dedi.

Heyet üyeleri Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’a Türkiye’deki belediyelerin yönetim şekilleri ve hizmet anlayışları hakkında sorular sordu. Eyüp Belediyesi hakkında bilgiler veren Başkan Remzi Aydın, Türkiye’de belediyecilik anlamında yılların getirdiği bir kurumsal yapı ve bir devlet geleneği olduğunu belirterek Libyalı mevkidaşlarına tavsiyelerde bulundu. Yapılacak işleri ve o işi yapacak kişilerin görev tanımlarının detaylı bir şekilde yazılı olmasının gerektiğinin altını çizen Başkan Aydın, “O işlerin yapılması için ne gibi şartlar olacak, ne kadar zamanda yapılacak sonrasındaki adımların hepsinin belirlenmiş olması lazım. Bu çok önemli. Bu olduğu zaman hem o işi yapacak olan memur rahat iş yapar hem de denetleyenler rahat denetler. Mesela işlerin yapılıp yapılmayacağının kararı noktasında bir hiyerarşik ilişki ile onay alır. İşin üretim aşamasında kontrol devam eder. Fakat bu konuda en etkili denetim mekanizması belediye başkanlarının sık sık halkın içinde olmasıdır. Eğer hizmetlerde bir problem, bir eksiklik, bir yanlışlık varsa halk zaten bilecektir. Halkla beraber olmak da belediye başkanına iki avantaj sağlar. Hem hizmetleri denetlemiş olur hem de halkın sempatisini kazanır” dedi.

Vatandaş ve sivil toplum kuruluşlarından gelen talepler ile faaliyetlerin planlanmasının yapıldığını anlatan Başkan Aydın, “Biz de ona göre planlamamızı yaparız. Faaliyetlerimizi de iletişim araçlarıyla duyururuz. Biz örneğin SMS ve mail konusunda çok hassasız. Bize gelen bu mailler tek tek okunup değerlendirilir” diye konuştu. Belediye gelirleri ve diğer konular hakkında da Libya heyetine bilgi veren Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, ilçenin tarihi ve başta Ebu Eyyub El Ensari olmak üzere manevi değerleri hakkında bilgi verdi. Libya heyetinde, Sabratha Belediye Başkanı Hatim Mustafa Amir, Zwara Belediye Başkanı Hafed Bengasi, Sayah Belediye Başkanı Abdülfattah Jalal, Bwanis Belediye Başkanı Mohamed Ali’nin yanı sıra Libya Tanıtım Dostluk Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ile Libyalı işadamları yer aldı.