Bir Eyüplü Düşünür: Şehit Molla Lütfü

Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi bu hafta Osmanlı tarihinde ilk olarak gerçekleşen dinden çıkmak ile yargılanıp idam edilen alim Molla Lütfi’nin hayatını masaya yatırdı.

Yard. Doç. Dr. Muharrem Varol’un sunduğu ‘’Bir Eyüplü Düşünür: Şehit Molla Lütfi’’ konulu program, Eyüp Merkez Mahallesi’ndeki Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programda, Fatih Sultan Mehmet’in hocalarından olan ve kabri Eyüp’te bulunan büyük düşünür, matematikçi ve bilgin Molla Lütfi’nin hayatı değerlendirildi.

Muharrem Varol, sadrazamlar gibi Selçukludan gelen medrese sisteminde yetişen Molla Lütfi’nin Osmanlı tarihinde medreselere çok değer veren ve onları nihai formuna getiren Padişah Fatih Sultan Mehmet’in ilim adamlarına verdiği destek çerçevesinde keşfedilip saraya alındığını söyledi. Molla Lütfi’nin saray erkanını eleştirdiği ve iğneleyici bir dil kullandığı için o çevrede sevilmediğini ifade eden Varol , onun bazı asılsız suçlamalara maruz kaldığını ve en sonunda da her ne kadar kendisi bunu kabul etmese bile dinden çıktığı iddia edilip yargılanarak idam edildiğini belirtti.